Let’s travel together.

Morderstwo w Exeter- Kto zabił 14- letnią Kate?

0

Kate Bushell z Exeter w Anglii miałaby w tym roku 38 lat. Być może byłaby szczęśliwą żoną i matką, a może niezależną, przedsiębiorczą kobietą. Tego nie wiemy, ponieważ 24 lata temu, ktoś w brutalny sposób odebrał jej życie.

Spacer z psem sąsiada

15 listopada 1997 roku Sobota – Dzień zaczął się tak samo dla większości nastolatków – długie wylegiwanie w łóżku, po ciężkim tygodniu szkoły. Nie inaczej było w domu rodziny Bushell. Po późnym śniadaniu Kate i jej mama Suzanne udały się do miejskiej biblioteki aby poszukać informacji, które dziewczynka potrzebowała na poniedziałkowe zajęcia. Następnie nadszedł czas na zakupy. Starszy brat Kate, Tim miał niedługo urodziny, więc wypadało kupić mu prezent. Kate wybrała komiks oraz płytę CD. Reszta dnia upłynęła nastolatce na odrabianiu lekcji, aż do godziny 16:30 kiedy udała się do sąsiada Jacka, pod którego nieobecność opiekowała się jego suką Gemmą. Kate bardzo kochała zwierzęta, więc spacery z czworonogiem to była dla niej czysta przyjemność.

Niebieska Astra

Jeszcze o godzinie 16:50 świadkowie widzieli Kate i Gemme spacerujące po Exwick Lane. Zapamiętali także, zaparkowany w zatoczce niebieską Astrę, a obok niej białego mężczyznę średniego wzrostu, z włosami ciemnymi włosami do uszu, który mógł mieć 30- 40 lat. Około 20 i 30 minut później, dwóch oddzielnych świadków zwróciło uwagę na mężczyznę, który biegł od strony pola. Według ich zeznań, nie wyglądał na kogoś kto uprawia jogging. Sprawiał raczej wrażenie jakby przed czymś uciekał: był rozczochrany i brudny; Podobno miał na sobie dżinsy, zabłocone tenisówki i niebieską bluzę z czerwonymi znakami z przodu, które mogły być krwią. Podany przez nich rysopis, odpowiadał człowiekowi przy Astrze.

Na polu

O godzinie 17:00 rodzice nastolatki zaczęli się irytować. Zwykle spacer zajmował jej 20 minut, tym bardziej kiedy na dworze było już ciemno. Kate była rozważną dziewczyną i nie miała skłonności do dawania rodzicom powodów do niepokoju, który tego popołudnia narastał z każdą kolejną, mijającą minutą. Około 18:00 rodzice dziewczynki wsiedli więc w samochód i wyruszyli na jej poszukiwania. Po około 30 minutach Suzanne wróciła do domu i zawiadomiła policję, a Jerry po skontaktowaniu z sąsiadem Jackiem, odtworzył drogę, którą zwykle spacerowała Kate z gemmą. Około godziny 19:30, na polu w odległości 300 jardów od domu znalazł jej ciało…Ciało przy, którym wiernie trwał pies. 

Wiedział jak to zrobić skutecznie

W tym momencie świat Jerry’ego rozpadł się na milion kawałków. Gardło Kate było jedną, ogromną raną, jej jasne blond włosy zmieniły kolor na czerwony, a sportowe spodnie, które zawsze zakładała na spacer, ściągnięto do kolan. Chociaż na miejscu nie znaleziono narzędzia zbrodni, które morderca musiał zabrać ze sobą, patolog orzekł, że dziewczynka zginęła od 6- calowego, kuchennego noża. Została zaatakowana nagle, od tyłu. Gardło poderżnięto jednym, bardzo silnym i precyzyjnym ruchem, który jednocześnie przeciął tętnicę szyjną. Świadczyło to o tym, że sprawca nie był laikiem i doskonale wiedział co robi.

Chociaż dziewczynka została obnażona, nie odnaleziono śladów gwałtu. Nie oznacza to jednak, że zbrodnia nie była motywowana seksualnie. Ściągnięcie spodni może dowodzić, że sprawca miał w zamiarze odbyć stosunek, ale albo nie mógł, albo coś go przepłoszyło.

Dochodzenie

Co istotne dla sprawy, na ciele Kate jak i na miejscu zbrodni znaleziono ponad 100 pomarańczowych, włókien odzieżowych, które były obce dla niej i dla jej domu. Badania wykazały, że włókna pochodziły z nieodblaskowego materiału, wykorzystywanego przede wszystkim do tworzenia odzieży roboczej, takiej jak kombinezony, fartuchy i rękawice.

Z uwagi na sam charakter zbrodni i fakt, że cięcie zostało wykonane niezwykle precyzyjnie i skutecznie, śledztwo prowadzone przez zespół składający się ze 150 funkcjonariuszy, skupiło się w dużej mierze na poszczególnych grupach zawodowych, tj. wojskowi czy rzeźnicy. Prócz tego prowadzono przesłuchiwania od drzwi do drzwi i pobrano około 5 000 odcisków palców. Sprawdzono wszystkie zarejestrowane w Exeter pojazdy, a w szczególności 2000 niebieskich Opli Astra. Przesłuchano także, zarejestrowanych przestępców seksualnych i prowadzono dokładne przeszukania okolicznych terenów.

W toku sprawy zjawiły się trzy kobiety, które na kilka tygodni przed morderstwem Kate, zostały wystraszone przez wybiegającego z krzaków mężczyznę, co miało miejsce właśnie na Exwick Lane. Człowiek ten wyglądał na bezdomnego; był niechlujnie ubrany, nieogolony i brudny. Miał oprószone siwizną, kruczoczarne włosy i około 40 lat.

Sprawa wciąż otwarta

Sprawa morderstwa 14- letniej dziewczynki, została także przedstawiona w telewizji BBC Crimewatch UK  – programie, który rekonstruuje nierozwiązane przestępstwa i zaprasza opinię publiczną do skontaktowania się z wszelkimi posiadanymi informacjami. Mimo, iż w studiu rozdzwoniły się telefony, dochodzenie nie posunęło się nawet o krok na przód.

Polowanie na zabójcę Kate Bushell było najbardziej złożonym i szeroko zakrojonym dochodzeniem policji, które kosztowało około pół miliona funtów i wciąż pozostaje otwarte – jest okresowo weryfikowane, a gdy tylko dostępne są fundusze, funkcjonariusze kontynuują przeszukiwanie dowodów. Pomimo wszystkich podjętych działań, tysięcy godzin pracy spędzonych na badaniu każdego możliwego tropu, niezliczonych apeli i rekonstrukcji telewizyjnych oraz nagrody w wysokości ponad 25 000 funtów, zabójca dziewczynki nie został złapany.

Autor, Dorota Ortakci

This slideshow requires JavaScript.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.