Let’s travel together.

Morderstwa w Dreamland Park

2

Dreamland Park był małym parkiem rozrywki znajdującym się w Ruscombmanor Township w Pensylwanii. Otwarty w latach 30 XX wieku, należał do człowieka imieniem Ralph Kreitz, który znany był z licznych, nielegalnych interesów, a w szczególności z działalności hazardowej. To, w połączeniu z kłopotami finansowymi doprowadziło do zamknięcia parku po 20 latach jego świetności. Dreamland Park składał się z toru wyścigowego, teatru muzycznego, karuzeli, miejsc piknikowych i kasyna. Ruiny parku istnieją do dziś i przypominają mieszkańcom o makabrycznych morderstwach, które miały miejsce w w 1969 roku.

Zakochani

Marilyn Sheckler była wesołą, ambitną, krótkowłosą 18- latką, natomiast jej chłopak Glenn Eckert szczupłym, wysokim 20- latkiem z cienkim wąsikiem, który nosił okulary w ciemnych oprawkach. Para spotykała się już od jakiegoś czasu i miała wielkie nadzieje na wspólną przyszłość.

Ojciec Glenna, Charles, prowadził restauracje Country Kitchen, a syn pracował dla niego od lat. Marilyn, która przeprowadziła się do hrabstwa Berks z okolic Pittsburgha pracowała jako kasjerka w restauracji na północy miasta.

Pierwsza i ostania wizyta Glenna

12 sierpnia 1969 r. W ciepły, sierpniowy wieczór Marilyn i Glenn przyjechali do brata dziewczyny. Celem wizyty było przedstawienie sobie mężczyzn. Marilyn była bardzo podekscytowana i rozpromieniona. Emanowało z niej szczęście i to właśnie zapamiętał jej brat.

Była godzina 21:00 kiedy po miłej pogawędce przy ciastku i herbacie Marilyn i Glenn postanowili się zbierać.

„Planowali jeszcze spędzić trochę czasu we dwoje nim wrócą do domów. Mówili, że jadą na przejażdżkę po okolicy. To był ostatni raz kiedy widziałem moją siostrę i jej chłopaka”– Wspominał brat.

Gang motocyklowy

Lasy otaczające Dreamland Park były dobrze znane jako miejsce schadzek młodych kochanków, którzy chcieli spędzić upojne chwile tylko we dwoje. Właśnie tam udali się Marilyn i Glenn, nie mając pojęcia, że w okolicy czają się czterej członkowie klubu motocyklowego. Młodzi mężczyźni szukali przygód, a jaśniej- kogoś z kim mogliby się „zabawić”.

Pagan’s Motorcycle Club- został założony w 1957 r. W stanie Maryland przez ówczesnego prezydenta Lou Dobkina. Klub rozrósł się tak samo szybko jak szybko wymknął się spod kontroli prawa. Jego członkowie, którzy byli związani z przestępczością zorganizowaną, w tym z La Cosa Nostra (włoska mafia) szybko zdominowali region środkowoatlantycki.

Obecnie działają min. w Kalifornii, na Florydzie, New Jersey, Nowym Jorku, Południowej Karolinie, Wirginii, Massachusetts, Portoryko (…) i walczą o terytorium z Hells Angels i innymi klubami motocyklowymi.

LeRoy Stoltzfus, Harlan Bailey, Robert Martinolich i James Eways– wszyscy pochodzący z Florydy nie bez powodu wybrali to miejsce. Ojciec Ewaysa był właścicielem nieistniejącego już Dreamland Park, a członkowie gangu często odwiedzali stare budynki wykorzystując je jako miejsce spotkań i imprez. Tym razem mieli jednak ochotę na więcej…

Zaginieni

Kiedy 13 sierpnia nad ranem Charles zorientował się, że jego syn nie wrócił do domu wiedział, że stało się coś złego i zawiadomił policję. Glenn mimo młodego wieku był odpowiedzialny, a poprzedniego dnia zabrał 489 dolarów z całodziennego przychodu restauracji by rankiem zdeponować je w banku, czego nie zrobił.

Kiedy okazało się, że Marilyn także nie wróciła do domu, funkcjonariusze sugerowali, że młodzi zabrali pieniądze i uciekli. Obie rodziny stanowczo zaprzeczyły. Para nie miała najmniejszego powodu do ucieczki i nikt nie stał na drodze do ich miłości.

Samochód

Sześć dni od zaginięcia pary, samochód, który prowadził Glenn został znaleziony w pobliżu stacji kolejowej w Leesport. Wewnątrz pojazdu zabezpieczono buty i t-shirt Glenna, sandałki Marilyn i saszetkę zawierającą 489 dolarów. Dokładne przeszukanie okolicy nie ujawniło żadnego śladu pary i tak przez kolejne dwa miesiące, kiedy policja szukała jakiegokolwiek tropu, który pomógłby rozwiązać zagadkę tego co wydarzyło się tamtej nocy.

Wydarzenia z nocy 13 sierpnia

Glenn zaparkował auto wzdłuż leśnej drogi, którą niedługo później przejeżdżali „poganie”. Dwójka z nich wykorzystała moment nieuwagi cieszącej się sobą pary. Zakradając się w ciemnościach dostali się do wnętrza auta przez niezabezpieczone, tylne drzwi, po czym zmusili Glenna do pojechania na stację kolejową w Leesport.

Tam wepchnęli ich do swojej furgonetki, a samochód Glenna porzucili. Przez kolejne dwie godziny cała czwórka naprzemiennie gwałciła dziewczynę i biła jej partnera. Była 2:00 w nocy kiedy Stoltzfus, Bailey, Martinolich i Eways postanowili zakończyć „imprezę”. Wrócili więc do Dreamland Park i zaprowadzili Marilyn i Glenna do lasu, gdzie 20- latek został dwukrotnie postrzelony, a jego dziewczyna pobita na śmierć kamieniem, po uprzedniej nieudanej próbie uduszenia.

Ciała

23 października 1969 r. Około godziny 13:00, w odległości ćwierć mili od wejścia do parku, znaleziono szczątki Glenna, który został później zidentyfikowany na podstawie dokumentacji dentystycznej. 24 godziny później odnaleziono drugie ciało…

Marilyn została pochowana 200 jardów dalej, w płytkim grobie na skraju pola, pod jabłonią. Wciąż miała na sobie swoją ulubioną żółtą sukienkę i pierścionek z perłą na palcu u prawej dłoni.

Wyroki i następstwa

Śledztwo w sprawie morderstwa Marilyn Sheckler i Glenna Eckerta doprowadziło do członków motocyklowego gangu. Mimo, iż dwoje z nich otrzymało wyroki skazujące za morderstwa, tak naprawdę to do dziś nie jest jasne kto zabił. Wszyscy z całej czwórki mieli inne wersje wydarzeń i jeden wskazywał palcem na drugiego. Dodatkowo nie znaleziono żadnych dowodów fizycznych, na powiązanie któregoś z motocyklistów z zabójstwami, a jedynymi świadkami zbrodni byli oni sami.

13 czerwca 1970 r. Ława przysięgłych składająca się z ośmiu kobiet i czterech mężczyzn, po naradzie trwającej 5 i pół godziny uznała 22- letniego Roberta Martinolicha za winnego uprowadzenia, gwałtu i podwójnego morderstwa i skazała go na dożywocie bez możliwości zwolnienia warunkowego.

21 września 1970 r. Ruszył proces 21- letniego Leroya Stoltzfusa. W jego przypadku domagano się kary śmierci, ale ostatecznie jego również skazano na dożywocie bez możliwości zwolnienia warunkowego.

Po odbyciu 40 lat kary, 61- letni Stoltzfus zmarł z przyczyn naturalnych. Martinolich podzielił jego los w 2018 r. 

Ponieważ podczas procesu stanowego Eways i Bailey zeznawali przeciwko swoim kolegom nie zostali oskarżeni o morderstwa, a jedynie o gwałt. Oskarżenie to zostało jednak odrzucone, ponieważ prokurator nie dysponował fizycznymi dowodami. Oznacza to, że obaj zostali uniewinnieni. Wiadomo, że Eways stał się w przyszłości znanym i wybitnym biznesmenem, a w 1995 r. Został skazany za nieumyślne spowodowanie śmierci. Wtedy też na dzień przed swoimi 18 urodzinami został zastrzelony chłopiec imieniem Michael.

Nieruchomość Dreamland Park jest obecnie wystawiona na sprzedaż.

Autor, Dorota Ortakci.

This slideshow requires JavaScript.

 

 

2 Komentarze
  1. trg mówi

    Oznacza to, że oboje zostali uniewinnieni. – który z nich był kobietą? Jeśli byli płci męskiej to porawna forma brzmi „obaj”.

    1. Dorota Ortakci mówi

      Dziękuję.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.