Let’s travel together.

Morderca dziewczynki zostawił po sobie jedynie krwawy odcisk buta

0

1 września 1990 r. 13- letnia Leah Sousa, jej 9- miesięczny brat Michael i 36- letnia matka Lora, wrócili z długich wakacji, do swojego domu na plaży w Cumberland (Ontario). Wyczerpana męczącą podróżą Lora, zostawiła walizki w holu, nakarmiła synka i udała się do swojej sypialni, podczas gdy Lora położyła się w swoim ulubionym miejscu, czyli w salonie na kanapie przed telewizorem.

 

Brutalny atak

Gdzieś w środku nocy, kiedy Lora, Michael i Leah spali, do wnętrza domu, przez wybitą w tylnych drzwiach szybę, wtargnął intruz. Mężczyzna pobił Lorę do nieprzytomności, a następnie zabrał się za Leah. Napastnik brutalnie zgwałcił trzynastolatkę, a następnie zaciągnął na podwórko, gdzie tępym przedmiotem pobił ją na śmierć. Chociaż narzędzia zbrodni nigdy nie odnaleziono, uważa się, że był to łom albo łyżka do opon. Ciało dziewczynki zostało znalezione o 10:30 przez jej koleżankę z klasy. Lora leżała nieprzytomna na podłodze w salonie, a obok niej roztrzaskana słuchawka od telefonu. Na całe szczęście przestępca oszczędził maleńkiego Michaela, który cały i zdrowy leżał we własnym łóżeczku.

Sąsiedzi słyszeli

Na skutek napaści, Lora poniosła bardzo poważne obrażenia głowy. Po tym jak kobieta wybudziła się ze śpiączki okazało się, że doznała częściowej utraty pamięci. Tym samym identyfikacja napastnika okazała się niemożliwa. Jedynym śladem jaki zostawił po sobie morderca, był krwawy odcisk buta, marki Nike w rozmiarze 9-10.

W trakcie śledztwa wyszło na jaw, że pomiędzy 1:30 a 3:00 nad ranem,  sąsiedzi słyszeli brzęk tłuczonego szkła, oraz krzyki, jednak nikt nie interweniował. Był koniec lata, a początek roku szkolnego, więc wszyscy byli pewni, że odbywa się impreza, co nie było niczym nowym tym bardziej, że plaża Cumberland znajduje się w pobliżu obszarów turystycznych.

Prawdopodobnie znał rodzinę

Charakter zbrodni: oszczędzenie dziecka, pobicie matki i napaść seksualna oraz morderstwo nastolatki, sugerował, że sprawca znał rodzinę Sousa. Musiał wiedzieć, że w domku na plaży mieszka samotna, bezbronna kobieta z dwójką dzieci oraz to, że po długiej nieobecności wróciła do domu. Być może czekał na ten moment i planował go od dawna. W momencie, w którym włamał się do domu, światła były wyłączone więc prawdopodobnie obserwował posesję od kilku godzin i czekał w ciemnościach na dogodną chwilę.

Podejrzani i teorie

W trakcie dochodzenia wytypowano kilku potencjalnych podejrzanych. Pierwszym z nich był Brian Elson, który zgodnie z zeznaniami świadków przebywał 1 września na Cumberland Beach, a jego babcia mieszkała w bezpośrednim sąsiedztwie rodziny Sousa. Co istotne, zaledwie cztery miesiące po morderstwie Leah, Brian popełnił okropną zbrodnię. Podczas zabawy na przyjęciu, zaatakował nożem 17- letnią koleżankę, która mimo wysiłków lekarzy zmarła. Brian został skazany za morderstwo i przesiedział w więzieniu 6 lat. Nigdy nie przyznał się do związku z atakiem na rodzinę Sousa.

Kolejnym podejrzanym jest seryjny morderca, odpowiedzialny za śmierć dziewcząt i kobiet z południowo-zachodniego Ontario. Zazwyczaj działał w ten sam sposób, czyli włamywał się do domów swoich ofiar, ale często porywał je do swojego auta, w którym miał przygotowaną istną salę tortur. Mężczyzna już nie żyje, ale podejrzewa się go morderstwo siedmiu dziewczynek w tym Leah.

W swojej książce  zatytułowanej „Poetic Justice: Teh Search for Leah’s Killers” Lora ujawnia, że jej rodzony brat, który na krótko przed morderstwem się od nich wyprowadził, był handlarzem narkotyków. Możliwe, że to właśnie z tym związany był napad, a morderca szukał właśnie jego. Morderstwo siostrzenicy, mogło być zemstą.

23 września 2012 r. Użytkownik strony internetowej unsolvedcanada, zamieścił następujący komentarz:

Siedziałem w więzieniu z seryjnym mordercą imieniemMike Wayne Mcgray. Opisał mi bardzo szczegółowo to morderstwo… Może dlatego, że jestem byłym więźniem, a może dlatego, że wyznaczono wysoką nagrodę pieniężną, moja wiarygodność została podważona. Nikt nie traktuje mnie poważnie i nie wierzy moim słowom, ale przyrzekam, że przeprowadziłem wywiad z diabłem. Sądziłem, że to ja byłem złym człowiekiem, ale zmieniłem zdanie kiedy poznałem Wayne’a. Naprawdę wierzę z całego serca, że ​​ten człowiek popełnił tę zbrodnię, którą mi szczegółowo opisał. Wstyd mi przyznać, że zaprzyjaźniłem się z nim w więzieniu, ale czasami, jak to się mówi, trzymasz wrogów bliżej niż przyjaciół. Dorastałem w małym miasteczku na wyspie Vancouver i nigdy wcześniej nie słyszałem o tej zbrodni. Nie obchodzi mnie nagroda pieniężna, chociaż nie odmówiłbym. Przyjrzałem się tej zbrodni i myślę, że rodzina zasługuje na prawdę… Mcgray powiedział mi, że gdyby kiedykolwiek został zapytany o morderstwo Leah nie zaprzeczyłby swojej winie. Niech ktoś coś wreszcie z tym zrobi.

Policjanci przesłuchali łącznie 1800 osób i sprawdzili wszystkie potencjalne tropy oraz wskazówki jednak w sprawie morderstwa Leah nikt nigdy nie został aresztowany.

Autor, Dorota Ortakci.

This slideshow requires JavaScript.

 

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.