Let’s travel together.

Mężczyzna bił i kopał jej 5-letnią córeczkę, podczas gdy ona siedziała i patrzyła jak dziecko umiera.

0

Phoenix Sinclair miała zaledwie 5 lat, gdy została brutalnie pobita i zmarła na betonowej podłodze piwnicy swego rodzinnego domu. Na schodach do piwnicy siedziała matka dziewczynki i obserwowała jak jej chłopak zadaje kolejne ciosy i kopnięcia małej Phoenix.

„Byłem małym dzieckiem, wiesz, nawet nie wiedziałem, co … co się dzieje”, zeznał starszy brat Phoenix, który ukradkiem zerkał na ten tragiczny incydent.

Trudne pięć lat

Phoenix Sinclair urodziła się 23 kwietnia 2000 r. w Winnipeg, Manitoba w Kanadzie, jako córka Samanthy Kematch i Steve’a Sinclaira. Oboje rodziców miało już do czynienia z opieką społeczną w związku z zaniedbaniami wobec dzieci. Jedno z dzieci kobiety znajdowało się już od dłuższego czasu pod opieką państwa, a Phoenix zaraz po urodzeniu została zabrana rodzicom przez Child and Family Services (CFS), ponieważ uznano, że nie są zdolni do opieki nad dzieckiem. Najpierw dziewczynka przebywała w pogotowiu opiekuńczym; później trafiła do rodziny zastępczej, a jej rodzice mieli prawo do odwiedzin.

Echo

Phoenix wróciła do swoich rodziców we wrześniu tego samego roku, pod warunkiem odbycia przez rodziców szkolenia w zakresie opieki nad dzieckiem oraz  nadzór ze strony opieki społecznej. Mimo iż para owych warunków nie spełniła, dziecko nadal pozostawało pod ich opieką, a co więcej, na świat przyszła ich kolejna córka Echo. Dziewczynka urodziła się 29 kwietnia 2001 r., wtedy CFS dokonało kolejnej negatywnej oceny zdolności opiekuńczych rodziców. Niczego to jednak nie zmieniło. W czerwcu 2001 r, policja została wezwana do domu pary, po tym jak otrzymali zgłoszenie dotyczące przemocy domowej. W lipcu 2001 roku para się rozstała, a Steve Sinclair opiekował się obiema dziewczynkami. Echo zmarła z powodu infekcji dróg oddechowych 15 lipca 2001 roku.

U taty

Od lata 2001 r. sprawa Phoenix była kilkakrotnie kierowana do CFS. Mimo, iż służby społeczne uznały Steve’a Sinclaira za „głównego opiekuna” Phoenix, to większość czasu dziewczynka spędziła w domu przyjaciółki rodziny Kim Edwards. W lutym 2003 roku, Phoenix, trafiła do szpitala w ciężkim stanie. W nosie dziewczynki odkryto ciało obce (kawałek styropianu), które znajdowało się tam od 4 miesięcy. Sprawę oczywiście zgłoszono do CFS. W czerwcu 2003 r. Phoenix została zabrana spod opieki ojca i tymczasowo umieszczona w domu Kim Edwards.

Karl i zgłoszenia

W kwietniu 2004 roku Samantha Kematch zabrała Phoenix z domu Edwards. Mniej więcej w tym czasie matka dziewczynki związała się z Karlem „Wes” McKayem, a Phoenix zamieszkała z para na stałe. Phoenix została zarejestrowana w Wellington School, gdzie miała uczęszczać do przedszkola od jesieni 2004 roku, ale personel szkoły poinformował, że nigdy nie spotkał ani jej, ani Samanthy. W listopadzie 2004 r., parze urodziło się ich wpierwsze wspólne dziecko, a w marcu 2005 r. do CFS nadeszły kolejne zgłoszenia o nadużyciach, do których dochodziło w domu Phoenix.

Kolejne sygnały

Miesiąc później McKay i Kematch przenieśli się do Fisher River Cree Nation, zabierając ze sobą Phoenix, ich drugie dziecko i dwunastoletniego syna McKaya z poprzedniego związku; czasami pomieszkiwał z nimi jego drugi syn (14 lat). Kolejne zgłoszenie do CFS napłynęło w maju 2005 r., kiedy to ktoś podający się za krewnego rodziny zadzwonił do nich i podzielił się swoimi obawami dotyczącymi możliwego zaniedbania w stosunku do dzieci.

Mama patrzyła

W dniu 11 czerwca 2005 roku, Phoenix Sinclair zmarła. W okresie poprzedzającym jej śmierć była ofiarą fizycznego i psychicznego znęcania zarówno ze strony ojczyma, jak i matki. Phoenix była zmuszana do spania w zimnej piwnicy, otrzymywała bardzo mało jedzenia i była zmuszana do zjadania własnych wymiocin. McKay strzelał do niej z wiatrówki i często grał z nią w „grę” zwaną „duszeniem kurczaka”, która polegała na duszeniu Phoenix, do momentu gdy straciła przytomność. W dniu śmierci Phoenix, 12-letni syn McKaya widział, jak jego ojciec bił nieprzerwanie dziewczynkę przez 15-20 minut. Jej matka siedziała na schodach piwnicy i obserwowała całe zdarzenie. Kiedy Samantha i Karl wyszli z domu, chłopiec pobiegł do piwnicy i odkrył, że Phoenix nie oddycha.  „Była cała zimna. Położyłem dłoń na jej ustach. Nie oddychała.” Później gdy McKay i Kematch wrócili, próbowali ożywić dziewczynę. „Przynieśli ją na górę, włożyli do wanny, polewali wodą, próbowali wykonać resuscytację”. Sprawy nigdzie nie zgłoszono.

Prawda

W lipcu 2005 roku, synowie McKaya zostali zwróceni matce, a w grudniu tego samego roku, Samantha i Karl doczekali się drugiego wspólnego dziecka. Co ciekawe, para nadal ubiegała się o fundusze socjalne dla Phoenix i mówili znajomym, że dziewczynka mieszka z ojcem lub innym krewnym. Na początku marca 2006 r. synowie McKaya wyznali matce co stało się ich przyrodniej siostrze. Ich matka zgłosiła sprawę na policję, a McKay i Kematch zostali aresztowani. Zanim do tego doszło próbowali przekonać policjantów, że podstawiona dziewczynka, która im pokazali to Phoenix.

W płytkim grobie

Ciało Phoenix znaleziono w płytkim grobie na wysypisku śmieci w Fisher River 18 marca 2006 roku. Pod koniec 2008 roku, Samantha i Karl zostali uznani winnymi morderstwa pierwszego stopnia i skazani na dożywocie. Wyrok potwierdzono później w postępowaniu odwoławczym. Phoenix została pochowana na cmentarzu Brookside w Winnipeg w kwietniu 2009 roku.

This slideshow requires JavaScript.

Autor: Kasia Magierska.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.