Let’s travel together.

„Makabryczna i porażająca zbrodnia”. Śmierć malutkiej Laury z rąk chłopaka z sąsiedztwa.

2

Mokronos Dolny – wieś położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wrocławskim, to tam mieszkała Laura, pięcioletnia dziewczynka… Która dziś miałaby 21 lat. Tomasz B. niespełna 18-letni chłopak, często po sąsiedzku bywał w domu Laury. Bawił się z dziewczynką, nosił ją na barana, a ta pełna ufności traktowała go jak wujka.

W mieścinie liczącej 80 rodzin, wszyscy się znają. Każdy wie o każdym wszystko. Tak przynajmniej mogłoby się wydawać.

Gdzie idziesz?

Pewnego, feralnego, kwietniowego dnia w 2002 roku, Tomasz zjawił się na placu zabaw, gdzie bawiła się dziewczynka.

„Gdzie idziesz?” zapytała mała.Do domu” odparł chłopak.

Dziewczynka ufnie poszła za nim. Tomasz B. zmierzał w stronę lasu, po drodze prowadząc z pięciolatką wesołą rozmowę. Ale  w międzyczasie targały nim bardzo silne emocje. Młody mężczyzna rozmyślał wtedy o żądzy spółkowania z małoletnią. Gdy znaleźli się w zagajniku, nakazał Laurze wejść w zarośla.

Wujek

Dziewczynka nie protestowała. Prawdopodobnie sądziła, że to forma zabawy, w końcu ufała „wujkowi”, który w gęstwinie krzaków nakazał się jej rozebrać. Laura zaprotestowała. Tomasz, jednym chwytem obezwładnił pięciolatkę, a drugą ręką zdarł z niej ubranie. Nikt nie słyszał krzyków dziewczynki, mimo iż odbijały się rozpaczliwym echem, pośród drzew. Oprawca przyłożył dłoń do buzi dziewczynki, by stłumić jej wołanie o pomoc, a następnie brutalnie zgwałcił. Gdy emocje opadły, widząc zakrwawione ciało małej Laury, przestraszył się swojego czynu. Zacisnął dłonie na wątłej szyjce, konającego w męczarniach dziecka. Ciało Laury ukrył pod stosem gałęzi, a kilka godzin później brał z wielkim zaangażowaniem udział w jej poszukiwaniach.

Poszukiwania

Wraz z Tomaszem B. Który sprawiał wrażenie, bardzo zmartwionego i poruszonego, udział w poszukiwaniach pięciolatki, brali wszyscy mieszkańcy wioski, policja i strażacy.

Chodził razem ze mną po lesie. Zachęcał nawet do poszukiwań, bandzior jeden! Gdybym wtedy wiedział, że to on, pokazałbym mu! – odgrażał się jeden z mężczyzn, którzy wczoraj składali zeznania.

Psy zwęszyły trop i popędziły w kierunku lasu, ale tam ślad się urwał. Do 3:00 nad ranem dziecka, szukało kilkudziesięciu funkcjonariuszy. Wznowiona we wtorek rano akcja zakończyła się makabrycznym odkryciem. Nagie, brutalnie okaleczone ciało Laury odnaleziono w krzakach pod stosem gałęzi.

Głosy

„Nie mogę sobie darować, bo wieczorem słyszałem jęki dochodzące od strony zagajnika. Pomyślałem, że może Laura zasłabła albo złamała nogę. Wszyscy mi mówili, że tam już szukali, że to pewnie skrzeczała kuropatwa, i zrezygnowałem” mówił łamiącym głosem wujek dziewczynki.

„Widziałam Laurę około 17.30. Bawiła się pod domem z moją córką, która jest w tym samym wieku. Około 19.30 moja córka wróciła do domu. Myślałam, że Laura również, ale po 21.00. przyszła do mnie jej babcia i powiedziała, że wnuczka zniknęła. Przyłączyłam się do poszukiwań. Godzinę później spotkałam oskarżonego. Szedł od strony lasu z dziewczyną. Zapytałam go, czy nie wiedział Laury. Powiedział, że tam skąd wraca, jej nie było.” opowiedziała jedna z mieszkanek.

Nie wytrzymał

Chwilę później na miejscu zjawili się technicy, którzy na kolanach centymetr po centymetrze szukali niewidocznych na pierwszy rzut oka śladów mordercy. Zebrali ich wystarczająco wiele. W międzyczasie policjanci wywieźli radiowozami, kilkunastu okolicznych mieszkańców, a wśród nich niespełna osiemnastoletniego Tomasza B, który podczas przesłuchiwań, nie wytrzymał presji i przyznał się do zabójstwa dziewczynki.

Drobny pijaczek

Co mówią o nim okoliczni mieszkańcy? „Taki nasz drobny pijaczek.Tu ukradnie, tam zakombinuje, ale żeby zabić? Nie, to niemożliwe.”

Mężczyzna zasłużył na karę dożywotniego pozbawienia wolności, jednak wymiar sprawiedliwości nie mógł takiej kary zasądzić z uwagi na to, iż oskarżony w momencie popełnienia zbrodni był nieletni. Tomasz B. został skazany na 25 lat więzienia, i 10 lat pozbawienia praw publicznych. Podczas całego procesu oskarżony ani razu nie okazał skruchy czy żalu. Biegli lekarze orzekli, że Tomasz B. nie był niepoczytalny w chwili popełnienia zabójstwa.

Laury już nie ma…

„Ma, co prawda, osobowość niedojrzałą emocjonalnie, ale potrafi odróżnić zło” – podkreślała sędzia Lidia H.

Mimo składanych przez obrońcę apelacji, z prośbą o łagodniejszy wymiar kary, wyrok się uprawomocnił. Sędzia podsumował podczas rozprawy, że „była to makabryczna i porażająca zbrodnia”.

„Dla mnie ten wyrok nic nie oznacza. Niczego nie zmienia w moim życiu. Laury już nie ma” – mówiła Edyta S, matka zamordowanej Laury.

 

2 Komentarze
  1. Agata mówi

    Co to wgl za nazwa miesjcowosci

  2. Edyta mówi

    To ma być Mokronos Górny, nie Dolny. To miejscowosc na obrzeżach Wrocławia, wiem, bo tam mieszkam do dziś???

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.