Let’s travel together.

Latami gwałcona przez ojca, zabiła go gdy wyciągnął rękę po jej młodszą siostrę

0
4 lipca 1990 roku w St. John w stanie Missouri, 18-letnia Stacey Ann Lannert śmiertelnie postrzeliła swojego ojca, Toma Lannerta. W swoim zeznaniu dla policji Stacey stwierdziła, że ​​jej ojciec wykorzystał ją seksualnie odkąd skończyła 8 lat. Dziewczyna cierpliwie znosiła upokorzenia ze strony ojca, ale czara goryczy się przelała gdy Tom zaczął molestować jej młodszą siostrę. Stacey została aresztowana, osądzona i uznana za winną morderstwa pierwszego stopnia i początkowo skazana na dożywocie.Rodzice Stacey Lannert

Tom Lannert, syn Kena i May Lannertów, miał niezwykłe dzieciństwo. Kiedy dorastał, jego relacje z rodzicami uległy pogorszeniu. Matka Stacey, Deborah Underwood była najstarszą z pięciorga dzieci. W wieku 11 lat była wykorzystywana seksualnie przez swojego ojca. Inni członkowie rodziny Deborah również dopuszczali się przemocy lub  kazirodczego wykorzystywania seksualnego. Tom i Deborah poznali się, gdy Deborah miała 18 lat, a po trzech miesiącach randkowania postanowili się pobrać.

Dzieci Lannertów

Lannertowie mieli dwie córki, Stacey urodziła się w 1972 roku, a Christy dwa lata później. Dom Lannertów był typowy dla klasy średniej. Przez lata, rodzina często się przeprowadzała, aż do 1979 roku, kiedy zdecydowali się osiedlić w Alhambra w stanie Illinois. Sąsiedzi opisywali rodzinę jako cichych i spokojnych ludzi, którzy trzymali się raczej na uboczu.

Wykorzystywanie seksualne w dzieciństwie

Kiedy Stacey była w trzeciej klasie szkoły podstawowej, jej ojciec zaczął ją wykorzystywać seksualnie. Nadużycie szybko przybrało formę stosunku płciowego, do którego dochodziło zazwyczaj, gdy Tom był pijany, a Deborah wyrzucała go z sypialni. Pod namową ojca, Stacey zobowiązała się do zachowania tajemnicy i wyrosła w przekonaniu, że ​​jest to coś, co ulubione córeczki tatusiów robią ze swoimi ojcami. Kiedy była w ósmej klasie, zdała sobie sprawę, że to, co się dzieje, było złe i nienormalne. Dziewczyna zaczęła unikać ojca, ale to nie pomogło, a jedynie wywołało gniew Toma.

Zmieszanie, wstyd i poczucie winy

Tom Lannert stawał się coraz bardziej agresywny w stosunku do Stacey, gdy wykazywała jakąkolwiek negatywną reakcję na wykonywanie jego żądań seksualnych. Ojciec zaczął uprawiać z nią seks oralny, czasami doprowadzając córkę do spełnienia. To doświadczenie pozostawiło w Stacey przytłaczające poczucie winy, wstydu i zmieszania i sprawiło, że uciekła w głąb „bezpiecznego miejsca”, które stworzyła w swoim umyśle.

Niezauważone wołanie o pomoc

Wykorzystywanie seksualne, którego doznała Stacey, nie pozostało tajemnicą, jak żądał Tom. Jej matka, kuzynka, opiekunka do dzieci i psycholog podejrzewali, że jest wykorzystywana. Jej matka odkryła poplamioną krwią bieliznę Stacey, ukrytą pod schodami do piwnicy, w której Tom często molestował Stacey. Deborah czasami słyszała krzyki Stacey dochodzące z piwnicy, ale ponieważ Tom był na dole ze Stacey, pomyślała, że ​​on zajmie się tym, co doprowadziło do łez jej córkę. Problem polegał na tym, że to właśnie ojciec był powodem jej traumy…

Deborah i Tom, rozwód

Kiedy Stacey miała 13 lat, Lannertowie rozwiedli się, a Deborah opuściła miasto i ponownie wyszła za mąż, pozostawiając jej córki pod opieką Toma. Ponieważ Deborah nie mieszkała już w domu, Tom zaczął więcej pić, a znęcanie się nad Stacey przybrało na sile i dochodziło do wielu ataków tygodniowo. Kiedy Stacey skończyła liceum, nie kontynuowała dalej nauki i przeniosła się na Guam, gdzie mieszkała jej matka i ojczym, jednak nie czuła się tam mile widziana. Siostra Stacey, 11-letnia Christy, została z Tomem.

Desperackie telefony od Christy

Christy porzuciła szkołę i pomieszkiwała na zmianę z ojcem, matką i krewnymi. W przeszłości Christy była ofiarą przemocy ze strony swojego ojca, ale nie była przez niego wykorzystywana seksualnie. W rozmowach telefonicznych z siostrą, Christy zaczęła coraz bardziej nalegać na to, by Stacey wróciła do domu. Podczas jednej rozmowy błagała Stacey, by wróciła i przyznała jej, że Tom ją zaatakował i zgwałcił. Czując poczucie winy, że zostawiał Christy z ojcem, Stacey wróciła do domu w Missouri.

Obsesja 

Po powrocie do domu Tom znów zaczął narzucać się Stacey. Dziewczyna zaczęła fantazjować, że jej ojciec nie żyje, że jest martwy. Z biegiem czasu jej fantazje stały się obsesją, która doprowadziła do poszukiwania sposobu na zakończenie jego życia. Rozmawiała z przyjaciółmi o zabiciu ojca lub wynajęciu kogoś, kto zrobiłby to za nią, oraz o pieniądzach, które odziedziczy po jego śmierci. Dla niej ostatecznym i jedynym rozwiązaniem na szczęśliwą przyszłość dla niej i jej siostry były pieniądze na życie i śmierć Toma. Nie widziała innych opcji.

Szczeniak

W dniu morderstwa Stacey i Christy spędziły kilka godzin w wesołym miasteczku, a później, tej nocy wynajęły pokój w hotelu. Siostry martwiły się jednak, że Tom zabije ich szczeniaka, więc wróciły do domu o 4:15 rano, aby zabrać pieska. Stacey weszła do domu przez okno piwnicy. W piwnicy leżał karabin, którego Stacey używała podczas nauki strzelania. Później wyznała, że ​​w tym momencie zdecydowała się zabić swojego ojca.

Zabójstwo

Tom Lannert spał pijany na kanapie. Stacey oparła karabin na półce, wycelowała w śpiącego ojca i pociągnęła za spust. Kula trafiła Toma i złamała mu obojczyk. Podskoczył, nie wiedząc co się dzieje i wykrzyczał do Stacey, żeby zadzwoniła pod numer 911. Stacey szukała telefonu, ale nie była w stanie go znaleźć, w wyniku czego Tom zaczął się wściekać, a Stacey zaczęła panikować. Później przyznała się, że w tamtej chwili naszła ją myśl: „On nie zasługuje na to, by żyć” , wtedy podeszła do ojca i oddała strzał w jego głowę, zabijając go. Następnie wyszła z domu tą samą drogą, którą weszła, niosąc ze sobą karabin.

Po fakcie

Następnego dnia Stacey dała karabin swojej koleżance, prosząc aby się go pozbyła, a potem wraz z innym przyjacielem udała się do domu ojca, chcąc aby wyglądało to tak, jakby właśnie wróciła i odkryła jego ciało. Dziewczyna zadzwoniła na policję i podczas przesłuchania przyznała się do zamordowania ojca.

Jak się okazało, niedługo przed śmiercią, Tom Lannert zamknął swoją firmę konsultingową, wystawił swój dom na sprzedaż i rozmawiał z sąsiadami o przeprowadzce do San Francisco.

Brak obrony dla maltretowanych dzieci

Adwokat Stacey chciał wykorzystać w obronie swojej klientki jako okoliczność łagodzącą, syndrom maltretowanej kobiety (battered woman syndrome); definiowany jako fizyczne, emocjonalne i psychiczne urazy u osoby, która jest ofiarą przemocy ze strony współmałżonka lub partnera życiowego. Stan Missouri nie oferował wtedy żadnych możliwości na obronę dla maltretowanych dzieci. Jednak adwokat Lannert argumentował, że orzecznictwo wyraźnie mówi, że maltretowana kobieta nie musi być małżonkiem.

Samoobrona

Następnie obrona próbowała udowodnić, że Stacey działała w samoobronie. To jednak skutecznie podważyła prokuratura, która wykazała, że dziewczyna nie znajdowała się w sytuacji zagrażającej życiu. Jej ojciec spał i w danej chwili nie stanowił dla niej zagrożenia. Prawnik Stacey próbował następnie udowodnić, że Stacey cierpiała na chorobę psychiczną.

Zespołu stresu pourazowego

Dowody na to, że Stacey była ofiarą przemocy ze strony ojca, zostały dopuszczone wraz z zeznaniami ekspertów na temat zespołu stresu pourazowego PTSD (posttraumatic stress disorder). PTSD to zaburzenie psychiczne, które może wystąpić po doświadczeniu lub byciu świadkiem zdarzeń zagrażających życiu, którymi w przypadku Stacey byłyby brutalne napaści i gwałt, których wielokrotnie doświadczyła ze strony Toma.

Koszmar powraca

Ludzie, którzy cierpią na PTSD, często przeżywają to doświadczenie ponownie poprzez koszmary i retrospekcje, czują się oderwani od życia lub wyobcowani, a te objawy mogą być na tyle poważne, że mogą znacząco upośledzać codzienne życie danej osoby, w tym niestabilność zawodową, problemy małżeńskie i rozwody, kłótnie rodzinne i trudności w byciu rodzicem.

Oskarżenie

Prokuratura z pomocą ekspertów próbowała udowodnić, że Stacey miała pełną kontrolę nad swoimi działaniami, kiedy postrzeliła swojego ojca. Wykazali, że znała różnicę między dobrem a złem, udowadniając tym samym, że nie była niepoczytalna w momencie oddania strzału.

Werdykt:

Pod koniec 1992 roku Stacey Lannert została skazana za morderstwo pierwszego stopnia i otrzymała obowiązującą tam karę dożywocia bez możliwości zawieszenia kary lub zwolnienia warunkowego.

Christy Lannert

Christy Lannert przyznała się do konspiracji w celu popełnienia morderstwa i została skazana na pięć lat więzienia. Została zwolniona po odsiedzeniu dwóch i pół roku.

Ułaskawienie

Stacey Lannert wyczerpała wszystkie swoje możliwości odwołania od wyroku. Następnie złożyła petycję o ułaskawienie do gubernatora Matta Blunta, który objął urząd w styczniu 2005 roku.

W 2009 roku gubernator stanu Missouri, Matt Blunt, złagodził wyrok dożywocia Stacey, stwierdzając: „Po wyczerpującej analizie faktów w obu przypadkach złagodzę wyroki Stacey Lannert i Charity Carey, które doznały rozległych nadużyć, zanim podjęły działania przeciwko mężczyznom którzy ich zgwałcili i poddali innym okropnym fizycznym i emocjonalnym nadużyciom ”.

Wreszcie, po spędzeniu 18 lat w więzieniu, Matt Blunt nakazał jej natychmiastowe zwolnienie.

Życie

Po wyjściu na wolność Stacey powiedziała, że ​​żałuje tego, że pozbawiła ojca życia, przez co nie mógł należycie odpokutować za własne zbrodnie. Od czasu uwolnienia Stacey założyła stronę internetową, a także organizację non-profit o nazwie Siostry Uzdrowienia. Celem projektu jest pomoc kobietom, które padły ofiarą przemocy. W 2014 roku ukończyła studia na Southeast Missouri State University uzyskując dyplom z psychologii. Obecnie pracuje jako obrońca z urzędu. Obecnie Lannert mieszka ze swoim partnerem w Maplewood.

Autor: Kasia Magierska
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.