Let’s travel together.

Krzyk śmierci- Kobieta, której krzyku „nie słyszał” nikt

0

Kitty Genovese  dorastała we włosko-amerykańskiej rodzinie na Brooklynie. W wieku kilkunastu lat wyszła za mąż, niestety ten związek nie był udany. Po rozwodzie, na drodze Kitty stanęła Mary Ann. Kobiety wiodły spokojne, normalne życie. 13 marca 1964 roku, 28- letnia Kitty, po ukończeniu swojej zmiany w jednym z barów, udała się w drogę do domu. Była 3:00 nad ranem kiedy zaparkowała samochód na swojej ulicy. Niestety w tym czasie był tam też Winston Moseley, który szukał swojej ofiary. 

Zdawało się, że mężczyzna również prowadzi uporządkowane życie. Miał kochającą żonę i dwójkę dzieci, niestety miał także psychopatyczne popędy, o których jego najbliżsi nie mieli pojęcia. Tej nocy Winston wstał z łóżka około godziny 2:00, podczas gdy jego żona wciąż spała. Wsiadł do samochodu i jechał, dopóki nie zobaczył, że Kitty wychodzi z samochodu. Kiedy młoda kobieta przemierzała ulicę, podbiegł do niej i dwukrotnie dźgnął ją nożem w plecy. Kitty zaczęła głośno krzyczeć, co obudziło jej sąsiadów. Jeden z nich otworzył okno, płosząc napastnika. Inni przyznali, że słyszeli krzyki i zamieszanie, ale pomyśleli, że to uliczna bójka, więc wrócili do swoich łóżek. Nikt nie wyszedł rannej kobiecie na pomoc. Kitty, zdołała wejść do swojego budynku. W tym samym czasie Winston, ukrył się kilka bloków dalej, spodziewając się przyjazdu policji. Po upływie 10 minut, kiedy był już pewny, że nikt nie zawiadomił władz, wyruszył na poszukiwania rannej kobiety. Znalazł ją w holu jej mieszkalnego budynku. Była nieprzytomna. Dźgnął ją nożem jeszcze raz, następnie zgwałcił i ukradł 49 dolarów. W trakcie ataku, jeden z sąsiadów otworzył drzwi, ale zamiast przyjść z pomocą, zatrzasnął je ponownie. Całkowity czas, który doprowadził do śmierci kobiety, to wstrząsające 30 minut. Niestety nie zareagował nikt. Podczas śledztwa przesłuchano, aż 37 osób…37 świadków, którzy wiedzieli o zajściu, ale pomocy nie udzielili. W rzeczywistości, nawet nikt nie zadzwonił po policję.

Winston pozostał na wolności, do momentu w którym nie został zatrzymany za kradzież telewizora. Podczas pobytu na posterunku policji przyznał się do morderstwa Kitty Genovese, dwóch innych zabójstw i dziesiątek włamań. Zapytany dlaczego zabił Kitty, odparł bez emocji w głosie:

„Zawsze marzyłem o tym by zabić kobietę. Dlaczego ona? Po prostu znalazła się w niewłaściwym miejscu, o niewłaściwej porze”.

Po sensacyjnym procesie sądowym, mężczyzna został skazany na dożywocie. Mimo sprawiedliwego wyroku, amerykańska opinia publiczna, wciąż była zszokowana i oburzona faktem, że młoda kobieta została zamordowana przy tak wielu świadkach. Psycholodzy społeczni Bibb Latané i John Darley wymyślili teorię nazwaną  „The Bystander Effect”/ (Efekt obserwatora). Teoria ta zakłada, że obecność innych zniechęca daną osobę do interweniowania w sytuacji zagrożenia. Wtedy każdy myśli: ” jest nas tak wielu, na pewno ktoś już pomógł, albo pomoże”. Kolejnym ruchem społecznym, który miał miejsce po śmierci Kitty, było stworzenie uniwersalnego numeru alarmowego, łatwego do zapamiętania. W tamtych czas, kontakt z policją był możliwy tylko po wykręceniu numeru na lokalny posterunek policji. Numer 911 do dnia dzisiejszego jest numerem używanym w Ameryce Północnej. 

 

 

 

 

 

 

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.