Kolejna ofiara morderstwa zidentyfikowana po 34 latach, dzięki DNA
Postępy w dziedzinie DNA pomogły śledczym rozwiązać kolejną sprawę dotyczącą osoby zaginionej z przed kilkudziesięciu lat. Podczas konferencji prasowej z dnia 11.08.20 r. Szeryf hrabstwa Saline, ogłosił, że kobieta nazywana przez 34 lata jako Miss Molly, to w rzeczywistości Robin Green z Los Angeles.
Pobita
W styczniu 1986 r. W potoku, tuż przy drodze międzystanowej, znaleziono częściowo ubrane zwłoki młodej kobiety. Koroner oszacował, że leżała w potoku około dwóch dni i została do niego wrzucona z mostu. Ofiara była dotkliwie pobita – miała ogromne siniaki wokół prawego oka i ucha, oraz rany głowy. Nie to było jednak przyczyną śmierci. Kobieta utonęła.
Cechy charakterystyczne
Na podstawie ubioru, uważano, że była ona pochodzenia europejskiego i to na tym skupiło się śledztwo. Miss Molly miała na sobie beżowy stanik marki Chantelle rozmiar 32B, z francuskimi oznaczeniami, czarne stringi Jockey For Her i lawendowe spodnie dresowe Abraxas.
Kobieta nie miała na sobie żadnej biżuterii, ale były inne wskazówki, które mogłyby pomóc w jej identyfikacji. Przede wszystkim jej zęby, które były w znakomitym stanie i były bardzo zadbane. Badanie stomatologiczne wykazało, że Miss Molly miała wykonywane prace ortodontyczne, a niedługo przed odnalezieniem wyrwano jej zęba oraz przeprowadzano leczenie kanałowe.
Kobieta miała także bliznę po wyrostku, okrągłą bliznę na kolanie, i dwie malutkie na szczęce i policzku. Prócz tego, rozstępy na jej brzuchu wskazywały na to, że rodziła dzieci. Miała także jaskrawoczerwone tipsy.
Niedaleko od miejsca, w którym znajdowało się jej ciało, śledczy znaleźli niebieską nylonową torbę z białymi sznurkami i białą poszewkę na poduszkę, która zawierała inne elementy garderoby. Nigdy nie udowodniono, że te przedmioty miały jakikolwiek związek z ofiarą.
Zaginiona Anna
Przez lata podejmowano wiele wysiłków, aby zidentyfikować Miss Molly, co robiono za pomocą mediów, internetu i organów ścigania. Przy pomocy Interpolu, śledztwo dotarło nawet do Belgii, gdyż pojawiły się spekulację, że Miss Molly może być zaginioną Anną Neeft. Kobieta opuściła Belgię w 1982 r. I wyjechała do Kanady, gdzie urodziła dziecko. Po raz ostatni widziano ją w 1984 r. Od tamtej pory krewni nie mają z nią kontaktu. Dane dentystyczne obu kobiet były bardzo podobne i wszyscy mieli nadzieję na pozytywne dopasowanie.
Ekshumacja
W 2019 r. Ciało Miss Molly zostało ekshumowane i pobrano próbkę DNA. Badania jednoznacznie wykluczyły zależność między zaginioną Anną, a ofiarą morderstwa. W styczniu 2020 r. Profil DNA Jane Doe, został wprowadzony do CODIS, który jest autorskim narzędziem FBI, służącym min. Do porównywania profili genetycznych, jednak nie znaleziono żadnego dopasowania.
Projekt Minnesoty
W tym czasie, władze stanu Minnesota, który miał ponad 50 niezidentyfikowanych ciał, zwróciły się do rodzin osób zaginionych, aby te przekazały swoje próbki DNA w nadziei na zidentyfikowanie niektórych osób. Zgromadzona w ten sposób baza, cyklicznie co sześć miesięcy była filtrowana przez CODIS, co ostatecznie doprowadziło do dopasowania profilu Miss Molly. Próbkę przesłało jedno z czwórki dzieci, kobiety zaginionej w 1986 r. Mając nadzieję, że w końcu dowie się, co stało się z jej matką.
Zaginęła podczas podróży
28- letnią Robin Green, po raz ostatni widziano 28 grudnia 1985 r. Kiedy ona i jej drugi mąż Michael Lewis Green, podróżowali z ich rezydencji w Los Angeles do Minnesoty, aby odwiedzić dzieci Robin. Czwórka dzieci do piątego roku życia, mieszkały wraz z ojcem. Co dokładnie się wydarzyło, tego nie wiadomo. Nigdy nie zgłoszono zaginięcia Robin, a niedługo później uznano ją prawnie za zmarłą
Pierwszym i jedynym podejrzanym, był jej mąż Michael, który jak się okazało miał powiązania z dystrybucją narkotyków. Nigdy nie udało mu się udowodnić powiązania ze sprawą Robin, a teraz gdy wreszcie ją zidentyfikowano, będzie to jeszcze trudniejsze, ponieważ zmarł w 2007 r.
Autor, Dorota Ortakci.