Let’s travel together.

Kobieta, która utonęła w hotelowym basenie – Zidentyfikowana po 55 latach

0

Pecos Teksas – 5 lipca 1966 roku około godziny 14:00, w motelu Ropers zameldowała się para wyglądająca na młode małżeństwo. Meldunku dokonali pod nazwiskiem  „Pan i pani Russell Battoun.” Niedługo później wydarzyła się tragedia.

 

Wypadek

Mężczyzna był wysoki i szczupły, miał około 25 lat i krótkie blond włosy, natomiast dziewczyna była znacznie młodsza. Mogła mieć około 18 lat, miała smukłą sylwetkę, oliwkową cerę, długie brązowe włosy i duże brązowe oczy. Kilka godzin później doszło do tragedii. Podczas gdy mężczyzna spał w pokoju, jego partnerka postanowiła popływać w basenie, gdzie utonęła. Jej ciało znalazła pokojówka. Mimo szybkiej reakcji medyków, było już za późno. Dziewczyna zmarła.

Ucieczka

Jej partner wykorzystując panujące wokół zamieszanie, szybko wymeldował się z hotelu i poprosił o zwrot karty rejestracyjnej, na której były pozostałe dane identyfikacyjne dotyczące pary. Odjechał sedanem z 1963 r. I uważa się, że zrobił to ze strachu. Śledztwo prowadzone w sprawie śmierci młodej kobiety, dowiodło, że była ona spowodowana nieszczęśliwym wypadkiem, bez udziału osób trzecich.

Przez kolejne lata policja nie była w stanie zidentyfikować zmarłej dziewczyny, której nadano przydomek Pecos Jane Doe, oraz jej towarzysza. Podejrzewa się natomiast, że para ukradła tożsamość żołnierza piechoty morskiej stacjonującej w Północnej Karolinie, jednak nigdy nie udało się ustalić dlaczego. Po wielu nieudanych próbach identyfikacji władze miasta sfinansowały pogrzeb Jane Doe, na której nagrobku napisano: „Nieznana dziewczyna, utonęła 5 lipca 1966 r.”

Othram

Przez ponad 50 lat, pracownicy wydziału policji w Pecos, kontynuowali poszukiwanie jej prawdziwej tożsamości. W końcu w 2020 r. Z Departamentem skontaktował się pracownik pierwszego na świecie, prywatnego laboratorium DNA, które powstało w 2018 r. Laboratorium Othram, zrzeszające wybitnych ekspertów w dziedzinie odzyskiwania ludzkiego DNA ze śladowych ilości zdegradowanych lub skażonych materiałów, zdecydowało się podjąć próbę identyfikacji Pecos Jane Doe, co zostało sfinansowane głównie przez Departamentem Policji w Pecos.

Intensywne prace

Szczątki Jane Doe zostały przewiezione do laboratorium w sierpniu 2020 r. A prace rozpoczęto od  opracowania ekstraktu DNA z kości. Do współpracy przyłączyło się także Krajowe Centrum Dzieci Zaginionych i Wykorzystywanych, które zapewniło wsparcie i środki ułatwiające identyfikację. Najpierw wykonano artystyczny szkic tego, jak mogła wyglądać kobieta, a później po wyodrębnieniu DNA, koordynowano badania genealogiczne, którymi zajęła się firma Innovative Forensic – specjalizująca się w tworzeniu drzew genealogicznych.

Jolaine

Wkrótce po nitce dotarto do kłębka, czyli zlokalizowano krewnego Pecos Jane Doe, która ostatecznie została zidentyfikowana 19 stycznia 2021 r.  Jako Jolaine Hemmy. Jolaine miała 17 lat w 1966 roku i pracowała w barze samochodowym w Kansas City. Zniknęła nagle, nawet nie odbierając wypłaty. Rodzina nastolatki robiła wszystko aby ją odnaleźć, jednak wysiłki bliskich jak i organów ścigania spełzły na niczym. Jeden z członków rodziny zapamiętał, że w okresie poprzedzającym jej zniknięcie, szczególnie interesował się nią młody mężczyzna, ale nic więcej o nim nie wiadomo.

Autor, Dorota Ortakci.

This slideshow requires JavaScript.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.