Let’s travel together.

„Kiedy tylko ją zobaczyłem, myślałem o jej zabiciu.”16-latek porwał, zgwałcił i zamordował sześcioletnią córkę znajomego.

0

2 lipca 2018 r. sześcioletnia dziewczynka, Alesha MacPhail została porwana ze swojego łóżka, zgwałcona i zamordowana przez 16-letniego Aarona Campbella. Alesha spędzała wakacje u dziadków, kiedy zdeterminowany nastolatek, włamał się do ich domu, po to aby ukraść narkotyki należące do jej ojca…

Alesha

Alesha Sarah MacPhail urodziła się w Glasgow 22 października 2011 r. Mieszkała w Airdrie w North Lanarkshire ze swoją matką Georginą Lochrane (23) i młodszą siostrą Courtney (4). Dziewczynka uczęszczała do Chapelside School i niedawno ukończyła drugą klasę szkoły podstawowej. Dyrektorka szkoły opisała ją jako „uśmiechniętą i szczęśliwą młodą dziewczynkę”, która „uwielbiała przebywać w szkole i lubiła czytać i pisać, w szczególności pisać”. Uwielbiała gimnastykę i pieczenie ciast.

Rodzice MacPhail rozstali się, gdy miała trzy miesiące. Jej ojciec Robert (26) mieszkał w Rothesay, dużym mieście na Isle of Bute, ze swoimi rodzicami i dziewczyną Toni McLachlan (17). Alesha co drugi weekend odwiedzała ojca i dziadków. 28 czerwca 2018 roku, sześcioletnia Alesha, pojechała do ojca w Rothesay, gdzie miała spędzić trzy tygodnie.

Aaron

Aaron Thomas Campbell urodził się 7 maja 2002 roku w Shrewsbury w Anglii. W wieku 4 lub  5 lat, przeniósł się z matką Janette, ojcem Christopherem, i młodszą siostrą do Isle of Bute.

W dzieciństwie Campbell doświadczał fizycznej i emocjonalnej agresji ze strony rodziców i często kłócił się z matką alkoholiczką. U chłopca stwierdzono ADHD, cierpiał na depresję i dokonywał samookaleczeń. Aaron uczęszczał do Rothesay Academy, gdzie miał grupkę znajomych z którymi regularnie pił alkohol i uczęszczał na imprezy. Chłopak lubił gry video, chciał zostać gwiazdą YouTube i zamieścił kilka swoich filmików w internecie. Kiedy miał 15 lat, zaczął rozważać popełnienie jakiegoś przestępstwa, jak na przykład gwałt. W 2017 roku wysłał wiadomość na Facebooku, gdzie wspominał o mordowaniu. Niedługo później, został zapisany do programu rehabilitacji, po tym jak przyłapano go na wzniecaniu pożarów.

1 lipca

Aaron znał Toni i Roberta i twierdzi, że miał romans z Toni zimą 2017 roku. Campbell często kupował od pary marihuanę ale w wyniku kłótni do której między nimi doszło oraz ingerencji matki, zerwał tę znajomość na początku 2018 roku.

1 lipca 2018 r., trzy dni po przyjeździe do dziadków. Tego wieczoru Alesha poszła do łóżka i zasypiała oglądając na  DVD bajkę Świnka Peppa. Około godziny 23:00, Toni zajrzała do pokoju dziewczynki. Jej zdaniem, Alesha spała wtedy w swoim łóżku.

Impreza

Tego samego wieczoru 16-letni Campbell zaprosił 15 przyjaciół do swojego domu, gdzie zorganizował imprezę, na której porządnie się upił. Impreza zakończyła się przed północą, ale 2 lipca o 00:30 przyjaciel Aarona zaniepokojony jego stanem wrócił i znalazł Campbella próbującego popełnić samobójstwo. „Byłem bardzo zdenerwowany, ponieważ moja mama kłóciła się ze mną przez większość nocy” opowiedział chłopak. Przyjaciel Aarona „bardzo się o niego martwił” i zaproponował, że zostanie z nim tej nocy, ale Campbell odmówił. Chwilę później, wysłał wiadomości do kilku osób, w tym Roberta MacPhail, z pytaniem czy są w stanie sprzedać mu marihuanę. Następnie zadzwonił do Toni McLachlan. Połączenia miały miejsce o 01:47 i 01:48, ale nie otrzymał odpowiedzi.

Łowy

Zdeterminowany nastolatek opuścił swój dom o godzinie 01:54 i uzbrojony w nóż kuchenny postanowił ukraść narkotyki. W tym celu udał się do posiadłości MacPhail. Drzwi wejściowe nie były zamknięte na klucz, więc chłopak bez trudu dostał się do środka. Najbliżej drzwi wejściowych znajdował się pokój, w którym spała mała Alesha.

Kiedy wszedł do środka, znalazł tam śpiącą dziewczynkę i od razu dostrzegł „nadarzającą się okazję”: „Kiedy tylko ją zobaczyłem, myślałem o jej zabiciu”. Podniósł śpiącą Aleshę z jej łóżka i wyszedł z domu, nie natrafiając po drodze na nikogo. Kiedy dziecko obudziło się w jego ramionach, zapytało, kim jest; Campbell odpowiedział, że zna jej ojca i zabiera ją do domu. Zaniósł dziewczynkę w odosobnione miejsce, a następnie zgwałcił i zamordował. Wrzucił jej ubranie do morza i poszedł do domu wziąć prysznic, a następnie wrócił na miejsce zbrodni, aby odzyskać telefon, który wypadł mu z kieszeni.

Gdzie jest Alesha?

2 lipca o godzinie 6:00 rano, Calum MacPhail obudził się i szykował do pracy. Po chwili odkrył, że jego wnuczki nie ma w łóżku ani nigdzie w domu. Nigdy wcześniej nie uciekała, a jej rower stał w ogrodzie. Calum niezwłocznie obudził żonę, Angelę King, która o 06:23 powiadomiła policję o zaginięciu wnuczki. W tym czasie reszta rodziny zaczęła przeszukiwać okolicę i rozpowszechniać informacje o zaginięciu dziecka.

W międzyczasie McLachlan zauważyła nieodebrane połączenia od Campbella i próbowała się z nim skontaktować. O 09:01 nastolatek wysłał jej wiadomość „Sorry, już nie ważne” i dodał dwie roześmiane buźki emoji. Poinformowany o zniknięciu Aleshy, napisał: „O cholera. Jestem pewien, że nie oddaliła się za daleko x”.

Odkrycie

Policja szybko rozpoczęła poszukiwanie dziewczynki. Do poszukiwań użyto helikoptera, a straż przybrzeżna i wolontariusze rozpoczęli przeszukiwania linii brzegowej. O godzinie 06:55, znaleziono zakrwawiony nóż kuchenny. W akcji poszukiwawczej wzięli udział również okoliczni mieszkańcy. O godzinie 08:54, policja odebrała zgłoszenie od miejscowego, Jorge’a Williamsa, który odkrył nagie ciało Aleshy na terenie byłego hotelu, znajdującego się 15 minut spacerem od domu MacPhail. Georgina Lochrane dowiedziała się o śmierci swojej córki z wpisu jej byłej teściowej na Facebooku.

Sekcja zwłok została przeprowadzona w 3 lipca 2018 roku i wykazała, że na ciele Aleshy znajdowało się  117 różnego rodzaju obrażeń. Urazy nosa i ust wskazywały, że została uduszona, a jej genitalia były zmasakrowane. Patolog stwierdził, że do śmierci doszło w „wyniku silnego nacisku na twarz i szyję”.

Dochodzenie

Szkocka policja wszczęła dochodzenie w sprawie morderstwa. Główny nadinspektor, Hazel Hendren, miejscowa komendantka policji, stwierdziła, że ​​„Wszystkie dostępne zasoby z całej policji w Szkocji są zaangażowane w to poważne dochodzenie”. Policja przeszukiwała rezydencję MacPhail, jednocześnie intensywnie patrolując ulice Bute i chodząc od domu do domu w poszukiwaniu wskazówek i świadków. Kilka części wyspy zostało odgrodzonych, podczas gdy eksperci medycyny sądowej szukali dowodów. Śledczy od samego początku wierzyli, że morderca nadal przebywa na Bute.

Aresztowanie

Janette Campbell, matka Aarona, pomagała w początkowej fazie poszukiwań Aleshy. W odpowiedzi na prośbę policji o wszelkie informacje, sprawdziła nagrania z kamer zainstalowanych przed jej domem i znalazła materiał filmowy przedstawiający jej syna wychodzącego i wracającego do domu w czasie, gdy zniknęła MacPhail. Zapytany przez matkę Aaron, stwierdził, że nic nie wie o tej sprawie. Janette wysłała  jednak nagranie policji.

Campbell był początkowo przesłuchiwany jako potencjalny świadek przez detektywów Gavina McKellara i Stevena Hendrie. Chłopak współpracował, nie okazując żadnych oznak zdenerwowania. 4 lipca 2018 roku, Aaron został aresztowany pod zarzutem morderstwa, a następnego dnia oskarżony o zabójstwo i zgwałcenie Aleshy MacPhail.

Dowody

Proces odbył się w High Court of Justiciary w Glasgow, a rozpoczął się 11 lutego 2019 r. Podczas rozprawy pokazano sądowi nagranie z kamer dostarczone przez matkę Campbella, które uchwyciły oskarżonego wychodzącego z domu 2 lipca o godzinie 01:54, wracającego o 03:35, a następnie wychodzącego i wracającego przed 04:07. Na innym nagraniu widać człowieka niosącego coś na rękach, idącego wzdłuż linii brzegowej o godzinie 02:25. Patolog John Williams zeznał, że stopy MacPhail były czyste i nieuszkodzone, co sugeruje, że została niesiona.

Janette Campbell potwierdziła, że ​​kilka rzeczy znalezionych na plaży po śmierci MacPhail – w tym polar, spodnie, bokserki, koszulka i nóż kuchenny – należało do jej syna i pochodziło z jej kuchni. Włókna ze spodni Aarona znaleziono na piżamie Aleshy, a DNA z odzieży znalezionej na plaży pasuje do DNA oskarżonego. Potwierdzono również, że DNA pobrana z ciała MacPhail zgadza się z materiałem genetycznym nastolatka.

Odkryto również, że 3 lipca 2018 roku, Campbell użył swojego telefonu do wyszukiwania w Google fraz takich jak: „Jak policja znajduje DNA” czy „Zbieranie dowodów DNA”.

Obrona

W swojej obronie Campbell twierdził, że wczesne godziny 2 lipca spędził na zdobywaniu marihuany i poszukiwaniu zgubionego telefonu. Dwóch młodych mężczyzn zeznało, że otrzymali wiadomości od oskarżonego, ale nie spotkali się z nim tej nocy. Campbell utrzymywał, że to nie on ale Toni McLachlan była odpowiedzialna za śmierć dziewczynki. Przyjął stanowisko świadka i twierdził, że McLachlan uprawiała z nim seks tej nocy; następnie zasugerował, że zamordowała Aleshę i umieściła nasienie Campbella(znajdujące się w prezerwatywie) na ciele dziecka. Adwokat nastolatka zapewnił, że McLachlan była zazdrosna o uwagę, jaką otrzymała MacPhail. Tina zaprzeczyła wszystkim jego twierdzeniom, dodając, że kochała dziecko Roberta. Angela King, babcia dziewczynki, zeznała, że ​​Alesha i McLachlan miały „wspaniały” kontakt.

Campbell odpowiadał na pytania przez dwie godziny i wydawał się „uderzająco opanowany” i „niewzruszony”. Powiedział sądowi, że nigdy nie spotkał Aleshy MacPhail i zaprzeczył jej zamordowaniu stwierdzając: „Absolutnie nie. Nigdy bym tego nie zrobił”.

Werdykt

Proces trwał dziewięć dni. Jury obradowało przez trzy godziny, po czym 21 lutego wydało jednogłośny werdykt. Lord Matthews opisał dowody przeciwko Campbellowi jako „przytłaczające” i stwierdził, że nastolatek popełnił „jedną z najbardziej niegodziwych i złych zbrodni, o których ten sąd kiedykolwiek słyszał w ciągu całych dziesięcioleci zajmowania się zepsuciem”. 

W raporcie psychiatrycznym możemy przeczytać, że Campbell „nadal miał myśli o zabijaniu i uprawianiu seksu z dziećmi oraz uprawianiu seksu z martwymi ciałami”. Opisano nastolatka jako „zimną, wyrachowaną, bezlitosną i niebezpieczną osobę… całkowicie pozbawioną empatii”.

Aaron Campbell został skazany na dożywocie, z możliwością wcześniejszego zwolnienia po minimum 27 latach. Matka dziewczynki skomentowała wyrok: „Dożywocie powinno być dożywociem. Nie powinien mieć praw człowieka i na nic nie zasługuje, ponieważ jest nieludzki.

Odwołanie

10 września 2019 roku Campbell skutecznie odwołał się od wyroku, skracając minimalny okres kary z 27 do 24 lat; co oznacza, że ​​będzie mógł ubiegać się o zwolnienie warunkowe w wieku 40 lat. Trzech sędziów orzekło, że pierwotny wyrok był zbyt surowy ze względu na jego wiek oskarżonego. Campbell odsiaduje wyrok w HM Young Offenders Institution Polmont i zostanie przeniesiony do więzienia dla dorosłych, kiedy skończy 21 lat.

Następstwa

Morderstwo MacPhail spotkało się z dużym zainteresowaniem mediów w Wielkiej Brytanii: sędzia przewodniczący stwierdził, że „nie był w stanie przytoczyć innego przestępstwa, które wywołałoby taką odrazę”. Poziom publicznego oburzenia doprowadził do porównań z morderstwem Jamesa Bulgera w 1993 roku

Pogrzeb sześciolatki odbył się w Coatbridge 21 lipca 2018 r. i wzięły w nim udział setki żałobników. Dziewczynka została pochowana na cmentarzu Coltswood. 25 maja 2019 r. na promenadzie Rothesay odsłonięto różową ławkę ku pamięci Aleshy. 20 czerwca, prawie rok po jej śmierci, szkoła podstawowa MacPhail otworzyła zbudowany ku jej pamięci domek do zabaw, ozdobiony dziełami sztuki zaprojektowanymi przez uczniów.

This slideshow requires JavaScript.

Autor: Kasia Magierska.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.