Let’s travel together.

„Jestem Bleona Mata. Proszę zabierz mnie do domu” – Zaginione albańskie dzieci i handlarz z Chorwacji

0

Dwójka zaginionych Albańskich dzieci, jedno zamieszkałe w Macedonii i obywatel Chorwacji zatrzymany za handel dziećmi. Czy te sprawy się łączą? Czy porwana Bleona była widziana osiem lat później w Czarnogórze?

Uprowadzenie

Bleona Mata to mała dziewczynka, która zaginęła w wieku 6 lat, w godzinach popołudniowych 22 maja 2010 r. Bleona, wraz z pięcioma innymi, starszymi od niej dziewczynkami, wypasała bydło na górze, w wiosce Zapod w Kukës (Albania), kiedy nagle zniknęła. Wszystkie te dziewczynki były jej kuzynkami i przez lata oskarżano je o wydanie Belony porywaczom, co mogły uczynić w celach finansowych. Matka zaginionej twierdzi, że był to pierwszy raz kiedy kuzynki zabrały Bleonę na wypas zwierząt gospodarczych. 

„Teraz z biegiem lat, sądzę, że to wszystko było zaaranżowane. Zabrały ją na wzgórze i przekazały porywaczom, co uczyniły w celach majątkowych. Sprzedały moją córeczkę”

Nie znaleziono jednak dowodów na poparcie tej teorii. Policja i miejscowi, szukali dziecka godzinami w górach, ale nie znaleziono najmniejszego jej śladu i tak naprawdę, nadal nie wiadomo niczego pewnego o jej losie, poza tym, że jeśli żyje, ma już 16 lat. 

Chłopczyk z Macedonii

W trakcie prowadzonego śledztwa, pojawili się świadkowie, którzy w dniach poprzedzających prawdopodobne porwanie Bleony, widzieli w wiosce nieznajomego mężczyznę „przybysza z zagranicy”– jak to mawiali. Przez te wszystkie lata, poszukiwania dziecka  zostały rozszerzone na cały kraj, a także kraje sąsiednie, jednak bez rezultatów.

W marcu 2019 r. Na antenie programu „Bez śladu”, przypomniano sprawę Bleony i wyemitowano zdjęcie wykonane przez ekspertów, ukazujące obecny, przybliżony wygląd dziewczynki. Do stworzenia progresji wiekowej, wykorzystano wygląd matki, ojca i młodszego brata. W programie opowiedziano także historię, 7- letniego, albańskiego chłopca z północnej Macedonii, który został uprowadzony 19 marca 2010 r. Zaledwie kilka tygodni przed uprowadzeniem Bleony. Mitat Ibraimi, bawił się w ogródku przed swoim domem w Skopje, kiedy został porwany. W oparciu o przypadek 7- latka, wyciekły nowe informacje odnośnie sprawy dziewczynki. 

Chorwacki handlarz dziećmi

Uważa się, że Bleona i Mitat zostali porwani przez mężczyznę imieniem Sadat Toskic. 33- latek,  obywatel Chorwacji został w 2012 r. Przyłapany na gorącym uczynku, podczas próby przemytu czwórki albańskich dzieci do Chorwacji. Mężczyzna został złapany, kiedy próbował sfałszować akty urodzenia porwanych dzieci, oraz dokumenty swojej wspólniczki, 35- letniej Sanji Cristo, która miała w papierach figurować jako matka dzieci.

Grupa przestępcza, w której działał Sadat, porywała dzieci w celach finansowych. Miały one zostać sprzedane do domów publicznych, rodzin w UE, bądź wykorzystywane do kradzieży i żebrania. Chociaż mężczyzna został skazany za uprowadzenie czwórki dzieci, podejrzewa się go także o inne porwania, w tym porwanie Bleony i Mitata. Dzieci uprowadzone przez Sadata, szczęśliwie wróciły do swoich rodzin, a ich nazwiska nigdy nie zostały upublicznione przez instytucje, aby zachować anonimowość nieletnich.

Zabierz mnie

Po emisji odcinka „Bez śladu”, zjawił się także świadek, który przekazał nowe, szokujące informację odnośnie Bleony. Mieszkaniec albańskiego miasta Szkodra opowiedział:

W październiku 2018 r. Przebywałem w Ulcinj w Czarnogórze, gdzie starałem się o pracę. Stałem właśnie na chodniku w pobliżu szkoły i czekałem na pracodawcę, kiedy podeszła do mnie 13-14 letnia dziewczynka i powiedziała po albańsku: Czy znasz mojego tatę? Jestem Bleona Mata, córka Bukurie Mata z Zapod w Kukës. Czy zabierzesz mnie do domu?”

Mężczyzna skojarzył fakty, dopiero po powrocie do kraju. Według niego dziewczynka w ogóle nie przypominała tej z plakatu. Mimo tego zgłosił sprawę na policję i wskazał miejsce, w którym odbyło się ich spotkanie. Poszukiwania prowadzone na terenie Czarnogóry nie przyniosły jednak żadnego rezultatu, a Bleona jak i Mitat nadal figurują na liście dzieci zaginionych.

Autor, Dorota Ortakci.

This slideshow requires JavaScript.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.