Let’s travel together.

Jedna z najbardziej przerażających egzekucji w historii Florydy

4

Allen Lee Davis o pseudonimie „Tinny” był bezwzględnym i niezwykle brutalnym mordercą, który pozbawił życia bezbronną, ciężarną kobietę i jej córki. Za zabójstwo, które zszokowało całe Jacksonville został skazany na karę śmierci. Niezwykle chaotyczny i okrutny przebieg egzekucji wstrząsnął całym światem.

Zbrodnia

11 maja 1982 r. Davis, który przebywał na zwolnieniu warunkowym za napad z bronią w ręku, przybył do Jacksonville na Florydzie i włamał się do posiadłości dyrektora amerykańskiej firmy produkcyjnej, który przebywał akurat w delegacji. W tym czasie w domu przebywała jego żona i córki. Allen bez najmniejszych skrupułów zaatakował będącą w 3 miesiącu ciąży 37- latkę i pobił ją tak brutalnie, że jej twarz była nierozpoznawalna. Okrutnik nie miał także litości dla córek kobiety. 10- letnią Kristy przywiązał do krzesła po czym strzelił jej w twarz. Pięcioletnia Kathy, która próbowała za wszelką cenę uciec, została postrzelona w plecy i uderzona w głowę co zmiażdżyło jej czaszkę. Po wszystkim, Allen zabrał pieniądze oraz biżuterię i uciekł.

Kara śmierci

Za morderstwo Nancy Weiler, jej nienarodzonego dziecka i dwóch córek, Allen Davis został skazany na karę śmierci. Datę egzekucji wyznaczono na rok 1999, a do tego czasu skazaniec przebywał w celi śmierci w więzieniu stanowym na Florydzie, gdzie przez długie lata utrzymywano go i dbano o jego fizyczne potrzeby. Po 17  latach oczekiwania, mąż i ojciec ofiar straszliwej zbrodni, wreszcie doczekał się sądnego dnia. Mimo, iż prawnik skazanego, próbował odwołać się od wyroku, apelując, że egzekucja mężczyzny o tak dużej wadze, nie odbędzie się bez problemów (160 kg) wyrok podtrzymano.

Ostatni posiłek

Mimo, iż morderca nie dał swoim ofiarom prawa do ostatniego posiłku, 7 lipca 1999 r. Dzień przed wykonaniem wyroku, udzielono mu takiego przywileju, który jest tradycyjną oznaką szacunku i namiastką człowieczeństwa w więziennych warunkach. Na swój ostatni posiłek Allen wybrał smażone ziemniaki, ogon homara, smażone krewetki, małże, pół bochenka chleba czosnkowego oraz piwo korzenne.

Krzesło

Następnego dnia, wczesnym rankiem, już na sali egzekucyjnej okazało się, że prawnik Davisa miał rację twierdząc, że porażenie prądem tak otyłego mężczyzny może skończyć się okrutną i bardzo bolesną śmiercią. Egzekucja Allena Lee Davisa wywołała falę uderzeniową, która przetoczyła się po całym świecie, a to za sprawą samej formy egzekucji i tego co działo się przed nią.

Skonstruowane w 1923 r. Krzesło elektryczne zawiodło już dwa razy. a dwóch mężczyzn straconych przed Davisem, skonało w płomieniach. Mimo, iż wtedy postulowano, aby śmierć poprzez porażenie prądem zastąpić bardziej humanitarną metodą, gubernator stanu nie wyraził zgody i wkrótce wybudowano nowe krzesło, które jak sądzono rozwiąże problemy. Jako pierwszy, przetestował je właśnie Allen Davis.

Egzekucja

Fotel elektryczny ma automatycznie przewodzić prąd w trzech cyklach: 2300 woltów przez osiem sekund, następnie 1000 woltów przez 22 sekundy oraz 2300 woltów przez kolejne osiem sekund. W przypadku Allena coś poszło jednak nie tak…Kiedy o godzinie 7:00 rano, ogoloną głowę mężczyzny i prawą nogę, pokryto przewodzącym żelem, zapytano o ostatnie słowo. Allen przecząco pokręcił głową i zaraz potem włączono przełącznik. Ciało mężczyzny gwałtownie się wyprostowało, zaczął krzyczeć coś niezrozumiale, a na jego białej koszuli pojawiła się rosnąca z każdą sekundą plama krwi. Po wyłączeniu zasilania Davis wciąż żył. Zgromadzeni na sali świadkowie, mogli obserwować jak jego klatka piersiowa uniosła się około 10 razy, zanim znieruchomiał.

Humanitaryzm

Chociaż rzecznik gubernatora zapewniał, że krzesło działało tak jak powinno, wykres mówił zupełnie coś innego… 1500 woltów przez osiem sekund, 600 woltów przez 22 sekundy i 1500 woltów przez 4,5 sekundy. Sekcja zwłok wykazała, że śmierć mężczyzny była powolna i bolesna. Obficie krwawił z nosa oraz doznał poparzeń głowy, nóg i pachwiny. Po chaotycznej egzekucji z której zdjęcia obiegły cały świat, American Civil Liberties Union – amerykańska organizacja non-profit, której celem jest ochrona praw obywatelskich gwarantowanych przez konstytucję, wezwała prezydenta Stanów Zjednoczonych  do wstrzymania wszystkich egzekucji do czasu, gdy państwo zapewni, że są one wykonywane w sposób humanitarny. Skutkiem działań organizacji udało się wprowadzić śmiertelny zastrzyk, jako domyślną metodę egzekucji.

Fotografie z nieudanej egzekucji po wpisaniu w Google Allen Lee Davis executed

Autor, Dorota Ortakci

This slideshow requires JavaScript.

4 Komentarze
 1. Martyna mówi

  Bardzo dobrze dziadowi za to co zrobił

 2. Kasia mówi

  Popieram!

 3. Agata mówi

  A gdzie była humanitarna śmierc jak ten gój zabijał

 4. Allen mówi

  Powinień czuć że umiera.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.