Let’s travel together.

Jak zginęła córka tajwańskiej gwiazdy?

0

Pai Hsiao-yen była córką tajwańskiej piosenkarki i aktorki, Pai Hsueh-hua (znanej lepiej pod pseudonimem Pai Bing-bing) oraz pisarza Ikki Kajiwary. 14 kwietnia 1997 roku została porwana w drodze do szkoły.

 

Porwanie

Jeszcze w tym samym dniu, rodzice porwanej dziewczyny dostali paczkę, która zawierała: list z żądaniem okupu w wysokości 5 milionów dolarów amerykańskich, zdjęcie półnagiej, skrępowanej taśmą Pai oraz fragment jej palca. Sprawa została zgłoszona na policji, pomimo ostrzeżeń porywaczy. Negocjacje trwały jedenaście dni, ponieważ porywacze nigdy nie wstawili się w ustalone miejsce, po odbiór okupu. Wkrótce sprawę nagłośniono w mediach.

 

Gniew porywaczy

Współpraca rodziców Pai z policją rozzłościła porywaczy. Dodatkowo Bing-bing pojawiła się na konferencji prasowej, na których błagała sprawców o uwolnienie córki. Przyznała także, że żałuje współpracy z policją.

Wiceprezydent Lien Chan nakazał przeprowadzenie ogólnych poszukiwań Pai. Tysiące policjantów i wolontariuszy przeczesywało tereny północnego Tajwanu. Podejrzewano, że dziewczyna zostanie porzucona na obszarach wiejskich.

 

Ciało

25 kwietnia, dziesięć dni po porwaniu, znaleziono nagie i zdeformowane ciało Pai Hsiao-yen w rowie melioracyjnym na obrzeżach Waku. Późniejsze badania wykazały, że dziewczynę zamordowano tuż po zaginięciu, a to oznacza, że negocjowano z porywaczami już po jej śmierci. Co więcej, kilka dni po zniknięciu Pai, jej matka prowadziła rozmowę telefoniczną z kobietą podszywającą się pod jej córkę. Wkrótce zdjęcia roznegliżowanego i okaleczonego ciała dziewczyny wydrukowano w gazecie China Times. Na Tajwanie rozpoczęły się liczne protesty przeciwko mediom.

Policja kontynuowała poszukiwania zabójców.  Na wyspie rozpoczęła się szeroka obława, funkcjonariusze otrzymali rozkaz strzelania do podejrzanych bez ostrzeżenia, jeśli będą oni stawiać jakikolwiek opór. Kontrole miały miejsce głównie na lotniskach i w portach z obawy, że sprawcy mogę uciec za granicę.

 

Odpowiedzialność władzy za śmierć Pai

Pai Bing-bing obwiniała rząd i policję za śmierć córki. Publicznie przyznała, że próbowano ją zniechęcić do zapłacenia okupu. W swojej przemowie zwróciła się także do dziennikarzy, którzy śledzili ją po porwaniu Pai.

 

Zatrzymani

W związku z porwaniem i zabójstwem Pai, zatrzymano w sumie dwanaście osób. Trzem podejrzanym, Chen Chien-hsing, Lin Chun-sheng i Kao Tien-meen, udało się zbiec po krwawej strzelaninie z policją. Kilka miesięcy później ci sami mężczyźni uprowadzili dwie osoby.

19 sierpnia funkcjonariusze patrolujący jedną z dzielnic mieszkalnych zauważyli trzy podejrzane osoby. Doszło między nimi do wymiany ognia, podczas której zginął poszukiwany, Lin Chun-sheng i jeden oficer. Cztery dni później, Chen Chien-hsing i Kao Tien-meen zastrzelili miejscowego chirurga plastycznego i jego żonę, po tym jak odmówili im operacji plastycznej, która miała zmienić ich wygląd.

17 listopada Tien-meen zastrzelił się, gdy policja próbowała go zatrzymać, natomiast 18 listopada Chen Chien-hsing włamał się do rezydencji południowoafrykańskiego attaché wojskowego i wziął za zakładników jego członków jego rodziny. Podczas negocjacji prowadzonych przez polityka, Franka Hsieha, mężczyzna poddał się.  6 października 1999 roku stracono go za porwania, morderstwa i napaści seksualne.

 

autor, Daria

 

This slideshow requires JavaScript.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.