Let’s travel together.

Fly Creek Jane Doe, zidentyfikowana po 40 latach

1
29 października 2019 roku Biuro Szeryfa Hrabstwa Clark ogłosiło, że nastolatka, której szczątki znaleziono w 1980 r. Została zidentyfikowana
Niekompletne szczątki

Rankiem 24 lutego 1980 r. Ojciec z synem poszukiwali złota wzdłuż potoku Fly Creek w Oregonie, kiedy wykopali pochowane w płytkim grobie ludzkie szczątki. Niekompletny szkielet (brakowało tułowia i dłoni) trafił do zakładu medycyny sądowej, gdzie zbadał go patolog Arch Hamilton. Chociaż nie udało mu się ustalić jednoznacznej przyczyny śmierci, orzekł, że doszło do morderstwa, a ciało zostało  poćwiartowane. Zgodnie z jego szacunkami, ofiarą zabójstwa padła dziewczyna w wieku od 15 do 18 lat.

The Fly Creek Jane Doe

Chociaż policja wraz z jednostką K-9, przeczesywała teren przez 2 tygodnie, nie znaleziono brakujących fragmentów szkieletu ani żadnych innych dowodów, które mogłyby przybliżyć do odkrycia tożsamości ofiary, która stała się znana jako The Fly Creek Jane Doe. Mimo wysiłków podjętych w celu jej identyfikacji, sprawa pozostała nierozwiązana przez długie lata.

Nowe próby podjęto dopiero w 2004 r. Zaangażowało się w nie Narodowe Centrum Dzieci Zaginionych i Wykorzystywanych, które rok później opublikowało portret ukazujący jak mogła wyglądać Jane Doe. Mimo realistycznej rekonstrukcji twarzy i licznych publikacji w mediach, nie osiągnięto zamierzonego sukcesu.

Sandy

„Sandy Renee Morden, wszystkiego najlepszego z okazji piętnastych urodzin. Kocham Cię. Na zawsze mama ”. –  Te życzenia urodzinowe, zostały opublikowane w gazecie, w dziale drobnych ogłoszeń, 29 kwietnia 1977 r. Zamieściła je zrozpaczona matka, licząc na to, że jej zaginiona córka je przeczyta.

Rodzina Morden przeniosła się do Portland z obszaru Zatoki San Francisco. Andy Morden, który był weteranem piechoty morskiej z czasów wojny koreańskiej, pracował w handlu morskim na holownikach. Na początku lat 70- tych, Andy i jego żona Irene wzięli rozwód. Początkowo nad ich jedynym dzieckiem, córką Sandy, opiekę sprawowała Irene, ale  w pewnym momencie dziewczyna zamieszkała z ojcem, mimo, że często wyjeżdżał na długie okresy, do pracy na morzu. Pewnego razu w 1977 r. Kiedy po miesiącu nieobecności wrócił do domu, nie zastał w nim swojej córki. Początkowo myślał, że nastolatka pojechała do matki, co często czyniła kiedy wyjeżdżał do pracy. Kiedy dowiedział się, że tam jej nie ma, zaczął nawet podejrzewać byłą żonę o kłamstwo. Sądził, że Sandy uciekła, a Irene ją ukrywa.

Sprawa w toku

Sandy została zidentyfikowana 29 października 2019 r. DNA wyodrębnione z jej szczątków przesłano do Parabon NanoLabs w Wirginii- publicznej genealogicznej bazy danych, która odnosi sukcesy w identyfikacji osób NN. Laboratorium znalazło dopasowanie z daleką kuzynką Sandy. Chociaż The Fly Creek Jane Doe, odzyskała swoje imię, nadal nieznane są okoliczności w jakich zaginęła, ani ten który pozbawił ją życia.

Teraz detektywi szukają brakujących elementów układanki, apelując do każdego kto znał Sandy i mógłby pomógł rozwiązać zagadkę dotyczącą jej śmierci.

Autor, Dorota Ortakci.

This slideshow requires JavaScript.

1 komentarz
  1. Lukasz mówi

    Swietny blog, az dziwne ze znalazlem go dopiero teraz

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.