Let’s travel together.

Dziewczynka w czarnym pudełku – zamordowana przez kuzynkę

0
Historia Ame jest jedną z najtragiczniejszych z jakimi się spotkałam w ostatnim czasie… Jest to historia dziecka, którego życie zostało odebrane w bardzo brutalny i bestialski sposób. Historia dziewczynki zamordowanej przez swoją rodzinę ale nie tylko, bo bezczynność innych którzy patrzyli na tragedię tego dziecka, również obciąża ich winą za to do czego finalnie doszło. W końcu jest to historia porażki systemu i sposobu działania służb, mających zapewnić innym bezpieczeństwo.

Wstęp do koszmaru

Ame Lynn Deal urodziła się w Monongahela, w stanie Pensylwania, 24 lipca 2000 roku. Jej matką była  Shirley Deal, żona Davida Deal. Według Shirley nie wiadomo, czy David Deal jest ojcem Ame. Jednak to jego nazwisko widnieje w jej akcie urodzenia.

Shirley i David mieli jeszcze dwoje dzieci oprócz Amy. Rodzina Deal przeprowadzała się bardzo często. Zanim osiedli w Phoenix mieszkali m.in. w Pensylwanii, Utah, Teksasie i Tucson w Arizonie.

Powodem tych częstych przeprowadzek były donosy od pracowników szkół do których uczęszczały ich dzieci. Donosy dotyczyły fatalnych warunków w jakich dzieci się wychowywały, zaniedbania i przemocy, której doświadczały od swoich rodziców i były kierowane do władz i opieki społecznej. Dzieci były brudne, miały wszy a w najgorszym stanie fizycznym i psychicznym była Ame. Jako niespełna jedenastoletnia dziewczyna mierzyła 127 cm i ważyła 26 kg. Była wyraźnie niedożywiona.

Rodzinne „sekrety”

Koniec końców zamieszkali wraz z matką Davida, Judith Deal, siostrą Cynthią Stoltzmann, córką Cynthii Sammanthą Allen i jej mężem Johnem Allenem. Shirley, matka Ame wyprowadziła się z domu teściowej i zostawiła dzieci z ojcem i jego rodziną, a sama przeprowadziła  się do Iola w stanie Kansas.

Dzieci uczyły się w domu, już nie chodziły do szkoły. Rodzina nie mogła dłużej ryzykować, że ich metody wychowawcze znowu ujrzą światło dzienne.

Sąsiedzi twierdzili, że Ame była często katowana i dręczona przez członków rodziny. Donosili, że ​​widzieli ją zmuszaną do chodzenia tam i z powrotem po chodniku, boso, przy ekstremalnie wysokich temperaturach. Innym razem została pobita wiosłem. Zmuszano ją do spożywania ostrych sosów i psich odchodów. Nieraz  musiała spać w kabinie prysznicowej bez pościeli, ponieważ zdarzyło jej się zmoczyć łóżko. Karana bywała rzekomo za kłamstwo lub kradzież jedzenia.

Zbrodnia i kara

Ostatniej nocy swojego życia Ame została ukarana za przerażającą zbrodnię. Została przyłapana na jedzeniu loda na patyku… Pozostałe dzieci, które były w domu, otrzymały po lodzie, bo panował straszny upał na zewnątrz… Ale nie Ame.

Dziewczynka została zmuszona do stania w zgiętej pozycji ciała z rękami uniesionymi do góry przez kilka godzin. Ame była stawiana do poprzedniej pozycji za każdym razem kiedy opadała z sił.

O pierwszej w nocy jednak nadszedł czas na prawdziwą karę. John i Samantha zamknęli Ame w czarnym plastikowym pudełku, tym w którym kiedyś przechowywano lalki Barbie, potem zatrzasnęli wieko i zamknęli kłódkę. Po uwięzieniu dziewczynki poszli spać. W zależności od źródeł, pudło miało być umieszczone w garażu lub bagażniku samochodu. Tak czy inaczej oba te miejsca były pozbawione wentylacji a temperatura panująca na dworze przekraczała 30 stopni c.

Gdzie jest Ame?

Następnego ranka o godzinie 8 postanowili sprawdzić co z Ame.

Około pół godziny później ktoś zadzwonił pod 911.

Oficer Salaiz był pierwszym policjantem który pojawił się na miejscu. Dom do którego wszedł śmierdział moczem, na ziemi walały się  zużyte tampony i biegały karaluchy. Salaiz nie pamięta tego brudu i smrodu, zapamiętał co innego.

Ame leżała na niebieskim dywanie obok mokrej plamy moczu. Jej usta miały kolor dywanu. Jej skóra zaczęła się odbarwiać. Jej ciało było nienaturalnie skręcone i sztywne. Układ rąk świadczył, że dziewczynka próbowała zsunąć wieko z plastikowej trumny, przed śmiercią próbowała się wydostać.

Co przeżyła Ame? Dziesięciolatka udusiła się, gdy w 35 stopniowym upale została zamknięta skrzyni o długości 80 centymetrów i szerokości 35 cm., próbowała zaczerpnąć powietrza ale bez skutku. Gdy usłyszała szczęknięcie zamykanej kłódki prawdopodobnie zdała sobie sprawę, że została zamknięta w pudełku, które wkrótce stanie się jej trumną.

This slideshow requires JavaScript.

Proces

Zarówno Sammantha, jak i John Allen (urodzeni odpowiednio 14 czerwca i 19 lipca 1988 r.) zostali aresztowani za morderstwo 27 lipca 2011 r.

Na początku utrzymywali, że Ame sama się zamknęła w pudełku podczas gry w chowanego z innymi dziećmi kiedy dorośli już spali. Nie przyznawali się do winy. Jednak pod naporem przytłaczających dowodów, John stwierdził, że był pewny, że tak jak zawsze gdy zamykali ja w skrzyni, mała się co najwyżej spoci ale nie przypuszczał, że straci przytomność.

Judith Deal i Cynthia Stoltzmann zostały aresztowane za znęcanie się nad dziećmi i porwanie, ponieważ obie przyznały, że w przeszłości już więziły Ame.

Pozostałe dzieci trafiły do pogotowia opiekuńczego.

Wyrok

W dniu 6 lipca 2013 r. David Martin Deal, ojciec Ame, przyznał się do winy i został skazany na 14 lat więzienia za znęcanie się nad dziećmi.

13 września 2013 r.  Cynthia Stoltzmann przyznała się do winy i została skazana na 24 lata więzienia za wielokrotne znęcanie się na dziećmi. Judith Deal również przyznała się maltretowania dzieci i została skazana na 10 lat więzienia.

W dniu 7 sierpnia 2017 r.Sammantha Allen została skazana na karę śmierci przez zastrzyk trucizny. Jest jedną z trzech kobiet w celi śmierci w Arizonie.

John Allen został uznany za winnego zabójstwa 8 listopada 2017 r., a 17 listopada 2017 r. został skazany na śmierć przez zastrzyk trucizny.

 

KaPaMa

 

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.