Let’s travel together.

Dwóch 12-latków brutalnie zamordowało swojego 13-letniego, autystycznego kolegę. Jeden ze sprawców jest aktywnym działaczem antyaborcyjnym.

0

Craig Sorger urodził się 10 lutego 1990 roku i mieszkał w Ephrata w stanie Waszyngton z matką Lisą, ojcem i młodszym bratem Keithem. Craig był autystycznym nastolatkiem i uczniem szkoły specjalnej. Matka Craiga zapamiętała jego syna jako słodkiego, czułego dzieciaka z dużym poczuciem humoru. Pomimo swojego stanu, Craig prowadził względnie normalne życie: pasjonował się samochodami wyścigowymi, grami wideo i nauką.

Koledzy

Po południu 15 lutego 2003, pięć dni po 13 urodzinach Craiga, w domu państwa Sorger pojawiło się dwóch 12-letnich chłopców, Evan Savoie i Jake Eakin. Chłopcy spytali Lisę, czy Craig może wyjść z domu i się z nimi pobawić. Dla kobiety było w tym coś dziwnego, ponieważ matka chłopca nigdy nie widziała towarzyszy jego syna i, jak stwierdziła, „Nikt nigdy nie przychodził i nie prosił aby móc się z nim pobawić”. Craig był przeziębiony, ale ponieważ był tak bardzo podekscytowany wyjściem i zabawą z kolegami, Lisa niechętnie się zgodziła, jednocześnie zaznaczając żeby nie zostawał na dworze zbyt długo. Szczęśliwy Craig ubrał się i wyszedł z domu w towarzystwie dwóch chłopców. Był to ostatni raz, kiedy matka widziała swojego syna żywego.

Park

Godziny mijały, a Craig nie wrócił o wyznaczonej porze do domu. Podenerwowana Lisa zaczęła szukać syna w okolicy, ale po chłopcu nie było śladu. Kobieta udała się zatem do domu Evana Savoie, gdzie dowiedziała się, że zarówno Jake jak i  Evan już dawno wrócili do domu. Ale nie było z nimi Craiga. Kobieta czym prędzej zadzwoniła na policję i wraz z Evanem Savoie, jego rodzicami i kilkoma funkcjonariuszami policji udała się na poszukiwania syna w pobliskim parku. Tam, w stercie liści w pobliżu ścieżki, policjant odkrył martwe ciało Craiga. Lisa natychmiast oskarżyła Evana Savoie o zamordowanie jej syna.

Krew

Zaraz po odkryciu ciała Craiga Evan Savoie i Jake Eakin zostali zabrani na przesłuchanie i zażądano autopsji. Obaj chłopcy stwierdzili, że razem z Craigiem wspinali się na drzewa i grali w berka w parku. Potem o 16:30 chłopcy rozeszli się do domu. Oboje przekonywali, że nie mają pojęcia gdzie jest Craig. Jak się szybko okazało, ubrania Savoie były pokryte krwią, więc policja zabezpieczyła je i wysłała do laboratorium.

Podczas kolejnego przesłuchania, Jake Eakin stwierdził, że tego dnia, on, Evan Savoie i Craig wspięli się na drzewo i to wtedy Craig zranił się spadając z gałęzi. Zmiana wersji zdarzeń sprawiła, że policjanci stali się jeszcze bardziej podejrzliwi w stosunku do dwunastolatków. W międzyczasie śledczy otrzymali wyniki badań DNA, które wykazały, że krew z koszulki Evana należała do zmarłego Craiga. Kiedy Evan Savoie został zapytany o krew na jego ubraniu, stwierdził, że znalazła się tam, kiedy sprawdzał puls rannego Craiga.

Dzieci

Wyniki autopsji wykazały, że Craig nie zginął w wyniku rany podczas upadku z drzewa, ale został – jak podejrzewano – zamordowany. Sekcja zwłok ujawniła, że ​​Craig został 34 razy dźgnięty ostrym narzędziem w głowę i szyję i 5 razy w klatkę piersiową i tułów. Oprócz tego jego ciało nosiło wiele siniaków innych obrażeń. Było jasne, że stan w jakim znajdowało się ciało Craiga nie pasował do wersji wydarzeń opowiedzianej przez chłopców. Policji naprawdę trudno było uznać Evana Savoie i Jake’a Eakina za podejrzanych w sprawie morderstwa: nie mieli żadnej przeszłości kryminalnej, a przede wszystkim byli dziećmi. Evan i Jake byli naprawdę bliskimi przyjaciółmi, a Lisa, mama Craiga, powiedziała policji, że jej syn ich nie znał. Ale kiedy policja przesłuchała Keitha, młodszego brata Craiga, powiedział, że on i Craig faktycznie znali Jake’a i Evana, stwierdzając, że on i Craig bawili się z podejrzanymi kilkukrotnie.

Dorośli?

Biorąc pod uwagę wszystkie dowody zebrane przez śledczych, Jake Eakin i Evan Savoie zostali oskarżeni o morderstwo pierwszego stopnia i każdy z nich został zatrzymany za kaucją w wysokości 1 miliona dolarów. Pytanie brzmiało: czy dwunastolatkowie powinni być sądzeni jako dorośli? Nawet jeśli Eakin i Savoie byli dziećmi w czasie popełnionego czynu, przestępstwo, którego się dopuścili, zostało uznane za wyjątkowo straszne i makabryczne, więc prokuratura zatrudniła psychologa, Erica Johnsona, aby ocenił stan psychiczny i osobowość oskarżonych. Po kilku godzinach rozmów z Eakinem i Savoie, Johnson doszedł do wniosku, że nie byli psychopatami i wydawali się być „normalnymi” dziećmi, choć poziom IQ Savoia znajdował się poniżej średniej. W związku z tym zasugerował, aby chłopcy byli osądzeni jako nieletni. Johnson uważał, że można ich zresocjalizować.

Ugoda

Wbrew opinii psychologa prowadzący sprawę sędzia John Antosz uznał, że oskarżeni będą stanowili zagrożenie dla społeczeństwa po opuszczeniu aresztu dla nieletnich, więc będą sądzeni jako dorośli. To była trudna decyzja, nie tylko dlatego, że Savoie i Eakins byli dziećmi, ale także dlatego, że żaden z nich nie przyznał się do morderstwa. Stali się najmłodszymi oskarżonymi o morderstwo sądzonymi jako dorośli od 1931 roku. W 2004 roku, kiedy prokuratura wspomniała o ugodzie, Jake Eakin ponownie zmienił swoją opowieść odnośnie tego, co wydarzyło się 15 lutego 2003 roku. Tym razem jego historia brzmiała następująco: tamtego dnia zostawił Savoia i Craiga samych i poszedł do sklepu kupić napoje gazowane, a kiedy wrócił, zastał Evana Savoie atakującego Craiga (atakującego, ale nie mordującego). Stwierdził również, że widział, jak Savoie rzuca jakiś przedmiot do wody. Policja przeszukała wskazane miejsce i znalazła tam nóż typu Bar Creek z drewnianą rękojeścią, broń, która została użyta do zamordowania Craiga. Mimo to oskarżeni i ich rodziny wciąż twierdzili, że zabójca wciąż jest na wolności.

„Dlaczego mi to robisz?”

Wszystko zmieniło się, gdy 29 kwietnia 2006 roku, po spędzeniu 26 miesięcy w więzieniu, Jake Eakin przyznał się do zamordowania Craiga Sorgera. Jego oświadczenie zostało odczytane w sądzie przez jego prawnika i zawierało informacje o tym jak 15 lutego 2003 r. Evan Savoie zaplanował zabić Craiga Sorgera. Eakin opisał, że kiedy on, Evan i Craig dotarli do parku, Savoie poprosił Craiga, aby ten dotknął ziemi, aby sprawdzić, czy jest mokra. Gdy chłopiec to zrobił, Evan kazał mu trwać w tej pozycji przez 10 sekund. Gdy minęło 9 sekund Savoie upuścił kamień wielkości piłki do koszykówki na głowę (lub szyję) Craiga. Eakin stwierdził, że próbował powstrzymać Savoia, który wpadł w szał i kilkadziesiąt razy dźgnął Craiga w głowę i tors nożem. Podczas ataku Craig płakał i próbował uciec, krzycząc „Dlaczego mi to robisz?”. Wtedy to Eakin miał zobaczyć dużą ilość krwi wydobywającej się z szyi Craiga. Eakin również przyznał się do udziału w morderstwie, stwierdzając, że bił Craiga dwoma grubymi gałęziami po głowie i nogach. Po wszystkim, gdy Craig nie dawał oznak życia chłopcy przykryli jego ciało liśćmi i udali się do domu ustalając po drodze wersję, którą w razie czego opowiedzą policji.

Wyrok

Tego dnia na sali sądowej Jake Eakin przeprosił rodzinę Sorger za to co zrobił. To zeznanie było częścią ugody, która obniżyła wyrok do ośmiu lat więzienia, a także obniżyła zarzut z morderstwa pierwszego stopnia na morderstwo drugiego stopnia. Jednak sąd tym razem był surowszy w swojej ocenie niż oskarżyciel i oznajmił, że nie widzi żadnych przesłanek ku temu, aby zasądzić dla oskarżonego tak niski wyrok. Ostatecznie, w kwietniu 2006 roku, Jake Eakin został skazany na 14 lat więzienia. 11 lipca Jake zeznawał przeciwko Evanowi Savoie, który został skazany za morderstwo pierwszego stopnia na 26 lat więzienia, maksymalny wyrok, jaki mógł wówczas otrzymać.

Przemiana

12 lipca 2016 r., gdy Eakina od wolności dzieliło już kilkanaście dni, ten postanowił uciec z więzienia podczas powrotu z pracy do zakładu karnego. Jake został schwytany dwa dni później, a jego wyrok został przedłużony z powodu ucieczki. W chwili obecnej, Jake Eakin jest wolnym człowiekiem i zagorzałym działaczem antyaborcyjnym. Podczas jednego z wywiadów, powiedział, że się zmienił i żałuje tego, co zrobił Craigowi.

Evan Savoie trafił do więzienia Airway Heights Corrections Center i według niektórych źródeł wyszedł na wolność w czerwcu 2020 roku. Nie jest to jednak informacja potwierdzona.

This slideshow requires JavaScript.

Autor, KaMa.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.