Let’s travel together.

Dwie nastolatki znikają po pożarze domu. Nierozwiązana tajemnica Laurii i Ashley.

1

Lauria Jaylene Bible i Ashley Renae Freeman były amerykańskimi nastolatkami, które zaginęły późnym wieczorem 29 grudnia lub wczesnym rankiem 30 grudnia 1999 roku z domu Ashley w Welch, w stanie Oklahoma.

Dziewczyny były rówieśniczkami i urodziły się w 1983 roku w Vinita w stanie Oklahoma. Ich przyjaźń zaczęła się w przedszkolu i trwała, aż do chwili zaginięcia. Lauria i Ashley wywodziły się z odmiennych środowisk, ale te różnice nigdy nie miały wpływu na ich więź.

Różnice

Lauria wywodziła się z dobrego domu, rodzice dbali o jej edukację i zapewniali jej wszystko czego potrzebowała do normalnego rozwoju. Dziewczyna miała artystyczną duszę, co wyrażała rysując i malując; była cheerleaderką i dorabiała sobie opiekując się dziećmi. Rodzice dziewczyny nie mieli nic przeciwko jej przyjaciółce, ale nie byli zadowoleni, gdy Lauria miała odwiedzić Ashley. Dlaczego?

Warunki w jakich się wychowywała Ashley były nie do pozazdroszczenia. Dziewczyna mieszkała z rodzicami, Dannym i Kathy oraz bratem, Shanem w przyczepie. Utrzymaniem rodziny zajmowała się Kathy, natomiast Danny nie miał stałej pracy i zajmował się uprawą konopi indyjskiej, którą palił w dużych ilościach. Mężczyzna nieraz podnosił rękę na swoje dzieci, za co już raz stanął przed sądem. Środowisko, w którym się wychowywała Ashley, zdawało się nie mieć większego wypływu na jej naukę oraz to jaką była osobą. Dziewczyna była opisywana jako radosna, miła i uczynna, lubiąca koszykówkę, polowania i łowienie ryb.

Gdy Shane miał 17 lat, został śmiertelnie postrzelony przez szeryfa, po tym jak ukradł samochód. Rodzice nie mogli się pogodzić ze stratą i mówiło się, że planowali na nim zemstę.

Urodziny

Ashley świętowała swoje 16 urodziny 29 grudnia 1999 roku. Ten dzień spędziła ze swoją mamą i przyjaciółką Laurią na mieście, gdzie zjadły pizzę, a następnie udały się do przyczepy Freemanów. Mimo obaw rodziców, Lauria ostatecznie dostała pozwolenie, aby tego dnia nocować u Ashley.

30 grudnia, około godziny 5:30 rano, pewien przechodzień zadzwonił pod numer 9-1-1 i zgłosił, że dom mobilny Freemanów stoi w płomieniach. Policja i straż pożarna ustaliły, że pożar nastąpił w wyniku podpalenia. Początkowo wśród zgliszczy znaleziono jedynie zwęglone szczątki Kathy, która przed wybuchem pożaru była już martwa. Kobieta została postrzelona w głowę. Jako, że po dziewczynach i Dannym nie było śladu, doprowadziło to lokalne organy ścigania do przeświadczenia, że to ojciec Ashley, zabił swoją żonę, podpalił przyczepę, a następnie porwał dziewczyny. W pobliżu domu znaleziono zaparkowany samochód Lauri z kluczykami w stacyjce.

Poszukiwania

31 grudnia rodzice Laurie, Lorene i Jay, wrócili na miejsce zdarzenia, mając nadzieję, że znajdą dodatkowe wskazówki, które policja mogła przeoczyć. Spacerując po szczątkach przyczepy, odkryli coś, co wyglądało jak ciało. O swoim odkryciu od razu powiadomili policję. Jak się okazało, ciało należało do Danny’ego, który podobnie jak jego żona, został postrzelony w głowę. Po tym odkryciu miejsce zbrodni zostało ponownie zbadane, ale nie znaleziono Lauri ani Ashley, a jedynie torebkę należącą do pierwszej z nich z prawem jazdy i 200 dolarami.

Już następnego dnia, państwo Bible zorganizowali poszukiwania, w których wzięło udział przeszło 500 osób i przeszukano około 15 kilometrowy obszar otaczający przyczepę rodziców Ashley, w tym zbiorniki wodne, rowy i szyby. Wydrukowano i rozpowszechniono tysiące ulotek, a sprawa zaginięcia dziewcząt pojawiła się popularnych amerykańskich programach takich jak America’s Most Wanted, Unsolved Mysteries, Vanished with Beth Holloway, a także Disappeared na kanale Investigation Discovery. 

Zbadano setki tropów i wskazówek, ale dziewczyn nigdy nie udało się odnaleźć.

Teorie

Brak rozwiązania sprawy i czas jaki mijał przyczynił się do powstania różnych bardziej lub mniej prawdopodobnych teorii na temat tego co stało się z Laurie i Ashley. Niektórzy podejrzewali, że za egzekucją w przyczepie Freemanów i porwaniem dziewcząt stoją lokalne organy ścigania, z którymi Danny miał mieć nienajlepsze stosunki. Inni twierdzili, że pewnie miał zatarg z jakimś klientem bądź innym handlarzem narkotyków, który postanowił się zemścić.

Nie brakowało tych, którzy uważali, że to pewnie Ashley zamordowała rodziców i uciekła z przyjaciółką do innego stanu, gdzie rozpoczęły nowe życie. Nie wykluczano teorii o uprowadzeniu i sprzedaniu dziewcząt do jakiegoś domu publicznego. Żadnej z tych teorii nie udało się nigdy potwierdzić.

Pojawiło się również dwóch skazańców, którzy przyznali się do zabójstwa rodziny Freeman i Ashley, jednak ich historie również okazały się nieprawdziwe.

Nowy trop

W 2017 roku nowy szeryf Hrabstwa Craig wznowił dochodzenie w tej sprawie, po tym jak odkrył teczkę z dokumentami, których wcześniej nie wzięto pod uwagę. Wśród dokumentów znajdowała się karta ubezpieczenia zdrowotnego, którą znaleziono niedaleko przyczepy Freemanów. Karta należała do kobiety, która mieszkała z mężczyzną o nazwisku Phil Welch, który był notowanym i znanym policji dealerem narkotyków. Kobieta ta zeznała, że w nocy kiedy doszło do pożaru, Welch pożyczył od niej samochód, a następnie udał się do domu państwa Freeman wraz z Davidem Penningtonem i Ronnie’m Busickiem. Mężczyźni się pokłócili z ojcem Ashley, po czym zastrzelili jego i Kathy, a dziewczyny porwali.

Podczas śledztwa udało się również ustalić, że Asley i Lauria zostały przewiezione do przyczepy Welcha, gdzie podawano im narkotyki i wielokrotnie zgwałcono. Ostatecznie dziewczęta zostały uduszone, a ich ciała spoczęły w jakimś niezidentyfikowanym dole. Była partnerka porywacza opowiedziała śledczym, że widziała u Welcha zdjęcia porwanych dziewczyn, a on sam nieraz przechwalał się swoją zbrodnią.

Bez rozwiązania

Niestety, gdy policja była już pewna i miała dowody przeciwko trzem porywaczom, dwoje z nich już nie żyło. Przed sądem, w 2018 roku stanął jedynie Ronnie Busick. Niedługo po aresztowaniu, mężczyzna poprosił o spotkanie z rodzicami Laurii, podczas którego wyznał, że tak naprawdę nie ma pojęcia co stało się z dziewczynami. Ostatecznie, 15 lipca 2020 r. Ronnie przyznał się do udziału w morderstwie pierwszego stopnia  Danny’ego i Kathy Freeman, podpalenia ich domu w pobliżu Welch w Oklahomie oraz uprowadzeniu i przypuszczalnym zabójstwie dwóch dziewcząt. Mężczyzna otrzymał karę 15 lat więzienia.

Dziewcząt ani ich szczątków nigdy nie udało się odnaleźć. Ustanowiono nagrodę w wysokości 50 tysięcy dolarów za informację na temat miejsca gdzie spoczęły ich ciała, ponieważ policja jest przekonana, że zaginione nastolatki nie żyją. Lauria i Ashley wciąż widnieją w rejestrze osób zaginionych.

This slideshow requires JavaScript.

Autor: KaMa.

1 komentarz
  1. Agata mówi

    O mamo mnie zastanawia jak miejsce zbrodni jest tak wypuszczone samopas i osoby postronne potrafią znaleźć więcej niż policja

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.