Let’s travel together.

Czy 15-letnią Norę zamordował mężczyzna z ogłoszenia? Czy Bennett, Hawkins i Hadley to ta sama osoba?

0

Nora miała zaledwie 15 lat, kiedy zniknęła, a jej zaginięcie stało się jedną z najstarszych „zimnych spraw”(cold case) w San Francisco.

Eleanor Maude Parline Fuller, nazywana przez znajomych i rodzinę jako „Nora”, była amerykańską dziewczyną urodzoną w Chinach 1886 roku. Była córką Alice i Wilfreda Parline i miała troje rodzeństwa: starszego brata imieniem Louis, młodszą siostrę Sybil oraz młodszego brata o imieniu Wilfrid.

Zniknięcie ojca

Ojciec Nory był inżynierem na parowcu Tai Wo. Pewnej nocy, 1890 roku, gdy parowiec był na morzu, mężczyzna zniknął z niego bez śladu. Krótko po tym, jak widziano go śpiącego na krześle, posłano po niego pracownika, ponieważ jego pomoc okazała się potrzebna w maszynowni. Krzesło, na którym chwilę wcześniej spał, było puste, a Parline nigdy więcej nie widziano. Rok później, pani Parline wyszła za mąż za mężczyznę imieniem WW Fuller, ale siedem lat później uzyskała rozwód.

Praca

Następnie samotna matka Nory i jej troje rodzeństwa osiedlili się przy 1747 Fulton Street w San Francisco w Kalifornii. Nora chciała pomóc matce w utrzymaniu domu, więc rzuciła szkołę i zaczęła szukać pracy.
Pewnego razu, Nora trafiła na ciekawe ogłoszenie w San Francisco Chronicle, które brzmiało: „Poszukiwana – młoda biała dziewczyna do opieki nad dzieckiem; dobry dom i dobre zarobki ”.  Dziewczyna odpowiedziała na ogłoszenie i szybko otrzymała kartkę pocztową z odpowiedzią.
„Panno Fuller: W odpowiedzi na Twoją reakcję na zamieszczone przez mnie ogłoszenie, przyjdź proszę do Popular Restaurant przy 55 Geary Street o godzinie 13:00 i zapytaj o pana Johna Bennetta. Jeśli nie możesz przyjść o 13, przyjdź o 18 – John Bennett. ”

Pan Bennett

11 stycznia 1902 roku, Nora wzięła kartkę i o godzinie 17 wyszła na spotkanie do restauracji. Około godziny później, dziewczyna zadzwoniła do swojego domu. Telefon odebrał jej brat Louis.
Głos Nory drżał. Powiedziała bratu, że jest w domu pana Bennetta, przy 1500 Geary Street. Mężczyzna chciał, żeby natychmiast zaczęła pracę. Louis przekazał wiadomość matce, a ta zasugerowała Norze powrót do domu. Jej nowa praca mogła poczekać do poniedziałku. Głos po drugiej stronie powiedział: „W porządku” i połączenie nagle zostało przerwane.
To był ostatni raz, kiedy ktokolwiek słyszał głos Nory; nigdy nie wróciła do domu. Nie wiedziała, że ​​ogłoszenie było tylko przynętą. To był podstęp, by zwabić dziewczynę taką jak Nora w sidła szaleńca.

Gdzie jest Nora?

Po tej rozmowie, Louis wyszedł z domu. Gdy wrócił około 23:00, zastał zmartwioną i zapłakaną matkę. Nora nie wróciła. Brat dziewczyny pobiegł do restauracji, gdzie Nora miała się spotkać z pracodawcą ale o tej porze była już zamknięta. Następnie udał się pod adres Bennetta, który podała Nora. Ku przerażeniu mężczyzny, to wcale nie była rezydencja – a jedynie pusta parcela.

Louis rozejrzał się wokół i wypytał ludzi ale nikt nie widział Nory. W niedzielę 12 stycznia rodzina skontaktowała się z policją i zgłosiła zaginięcie dziewczynki. Detektyw Coleman, który został przydzielony do sprawy zrobił wszystko, co mógł, aby znaleźć ją lub tajemniczego Johna Bennetta, ale bez większych rezultatów.

Restauracja

Detektyw Coleman rozmawiał z FW Krone, właścicielem Popular Restaurant. Pan Krone wiedział, kim był John Bennet. A dokładniej znał go z widzenia, ponieważ mężczyzna często odwiedzał restaurację w ciągu ostatnich 15 lat. Zawsze zamawiał konkretny stek i nigdy nie zjadał go w całości. Właściciel ani nikt z personelu nie znał tożsamości stałego klienta.
Wieczorem, gdy zaginęła Nora, mężczyzna znowu przyszedł do restauracji. Przed zamówieniem posiłku uprzedził kelnera, że jeśli zjawi się osoba poszukująca pana Bennetta, ma zostać odesłana do jego stolika. Około godziny 18:00 Bennett skończył posiłek i wyszedł na zewnątrz, gdzie stał przez chwilę rozglądając się, a po chwili zniknął. Krone powiedział detektywowi, że nic więcej nie wie o tym dżentelmenie. Nikt o niego nie pytał tej nocy i był pewien, że nie widział Nory.

Pastor

Coleman zanotował informacje dotyczące wyglądu mężczyzny. Zdaniem właściciela restauracji, John Bennett, którego on znał, miał około 35 a 40 lat, szerokie ramiona i muskularną budowę ciała. Miał około 5’11 ”(180 cm) wzrostu, jasną skórę i rude wąsy. Powiedział, że studiuje i zamierza wkrótce zostać pastorem. Czasami nawet nosił strój duchownego.
Jeśli chodzi o Norę, to regularnie uczęszczała do Metodystycznego Kościoła Episkopalnego. Lubiła pracować w kościelnej szkole i według wiedzy rodziny nie miała żadnego adoratora. Minął prawie miesiąc a po dziewczynie nie było śladu.

Pusty dom

8 lutego 1902 roku najemca dwupoziomowej nieruchomości przy 2211 Sutter Street w San Francisco od jakiegoś czasu nie uiszczał opłat za czynsz. Właściciele nieruchomości wysłali swojego pracownika, Deana do tego domu, aby skontrolował czy wszystko w porządku, oraz odebrał zaległą należność. Dom wyglądał na pusty, a po wejściu do środka zauważył, że na parterze nie było mebli. Sypialnia na piętrze była zamknięta. Otworzył drzwi i wszedł do pokoju. Zasłony były zaciągnięte i w pokoju było ciemno, z wyjątkiem skrawka światła wpadającego do pomieszczenia przez żaluzje. Kiedy jego oczy się przyzwyczaiły do ciemności, Dean dostrzegł jaskrawe ubranie leżące na podłodze.Mężczyzna szybko zorientował się, że coś tu jest nie tak, po czym wybiegł z domu i powiadomił o znalezisku policję.

Ciało

Niedługo później, Dean wrócił do nieruchomości, w towarzystwie policjanta o imieniu Gill. Para weszła do sypialni. Łóżko i krzesło stojące w sypialni były jedynymi meblami w całym domu. Na ziemi leżały porozrzucane części damskiej garderoby. Natomiast na łóżku, owinięte w nowo zakupione prześcieradła i kilka, równie nowych kołder, leżało nagie i rozkładające się ciało dziewczyny. Oficer Gill od razu pomyślał, że zwłoki należą do Nory Fuller. Jej brat Louis potwierdził tożsamość dziewczyny, zidentyfikował ją jako swoją siostrę Norę, która jak się okaże, została zamordowana około 10 dni wcześniej.

Dochodzenie

Na miejscu zbrodni znaleziono zaledwie dwa przedmioty: niedopałek cygara i butelkę whisky. Na parterze policja znalazła listy zaadresowane do kogoś o nazwisku CB Hawkins .

Koroner, Thomas Leland orzekł, że śmierć nastąpiła w wyniku uduszenia. Jej ubranie zostało rozcięte, a ona sama zgwałcona. Dr Charles Morgan zbadał zawartość żołądka Nory. Nie znalazł żadnych dowodów na to, że Nora została otruta i nie było żadnych śladów świadczących o zażyciu narkotyków. Wyściółka jej żołądka była lekko zaogniona. Dr Morgan wyjaśniła, że ​​prawdopodobnie piła whisky prosto z butelki, a ponieważ (prawdopodobnie) nigdy wcześniej nie piła alkoholu, trunek w takiej ilości podrażnił jej żołądek. Odkryto również, że w godzinach poprzedzających jej śmierć, dziewczyna zjadła jabłko.

This slideshow requires JavaScript.

Świadkowie

Najlepsza przyjaciółka Nory, Madge Graham, stwierdziła, że ​​John Bennett był starszym mężczyzną, który zabiegał o względy Nory. Madge twierdziła, że ​​kochankowie często rozmawiali przez telefon i spotykali się potajemnie. Według przyjaciółki, która zabrała głos dopiero po śmierci Nory, John Bennett ubierał się jak dżentelmen i miał mnóstwo pieniędzy. Przyjaciółka zasugerowała nawet, że ten anons w gazecie, był zaplanowanym działaniem Nory i jej tajemniczego kochanka.
Rzekomo Bennett zniknął z życia Nory około trzy tygodnie przed jej śmiercią. Madge powiedziała, że ​​nie wie, gdzie mieszka Bennett. Co ciekawe, Madge Graham mieszkała przy 2088 Sutter Street, zaledwie 150 metrów od domu, w którym zmarła Nora.

Hawkins

Agencja nieruchomości, która była odpowiedzialna za wynajem domu to Umbsen & Company. Agent nieruchomości, CH Lahanier był świadkiem, jak mężczyzna podpisywał umowę najmu, używając nazwiska CB Hawkins. Przypomnijmy, że to samo nazwisko widnieje na listach znalezionych na miejscu zbrodni.

Opis Hawkinsa, jaki przedstawił Lahanier był identyczny z rysopisem Johna Bennetta, sporządzanym przy pomocy właściciela restauracji. Nie było wątpliwości, że Hawkins i Bennett to ta sama osoba.
Przed wprowadzeniem się, Hawkins poprosił Lahaniera aby usunięto „śmieci” z domu i podał swój adres korespondencyjny: Golden West Hotel. Jednak we wskazanym hotelu nie odnotowano gościa o nazwisku CB Hawkins.

Sklep meblowy

Zaledwie cztery dni przed zniknięciem Nory. Hawkins kupił tanie łóżko i pościel od lokalnego sprzedawcy mebli, pana Schnella. Pan Schnell opisał wygląd klienta, który był, jak możemy się domyśleć, pasował idealnie do Hawkinsa oraz Bennetta. Larry Gillen, pracownik sklepu dostarczył meble pod wskazany adres. Dodał, że mężczyzna wydawał się zdenerwowany i nie wpuścił dostawcy głębiej do środka domu, sugerując aby zostawił rzeczy w przedpokoju.

Poruszenie

Sąsiad przypomniał sobie, jak na kilka tygodni przed śmiercią Nory zobaczył kobietę wyglądającą przez okno. Oprócz tego nie zauważono aby ktoś wchodził lub wychodził z domu. Rysopis podejrzanego został opublikowany w mediach. Zbrodnia nastolatki wywołała poruszenie wśród mieszkańców San Francisco, porównywalne do tego, które nastąpiło po atakach Zodiaka w latach 60. Społeczeństwo żądało aresztowania. Szybko pojawiła się lista podejrzanych.

Prawnik

Hugh Grant był wybitnym prawnikiem z San Francisco, który często odwiedzał dom Fullerów. Matczyna intuicja podpowiadała pani Fuller, że mężczyzna mógł żywić niezdrowe uczucie do jej nastoletniej córki. Sama Nora powiedziała, że ​​się go boi, szczególnie po tym, gdy kupił jej w prezencie drogą sukienkę.
Adwokat Grant nie pasował jednak do wizerunku podejrzanego. Mężczyzna był przesłuchiwany przez kapitana Seymoura, oficera prowadzącego sprawę i uparcie utrzymywał, że nie znał człowieka, który odpowiadałby temu opisowi lub mężczyzny o nazwisku Bennett lub Hawkins. Ostatecznie Grant został oczyszczony z wszelkich podejrzeń.

Hadley

Charles B. Hadley pracował dla gazety The Examiner w czasie, gdy zaginęła Nora. 18 stycznia współpracownik Hadleya zadzwonił na policję z informacją, że Hadley również zniknął.
To nie był pierwszy raz, kiedy Charles Hadley uciekł. Czternaście lat wcześniej uciekł do Meksyku, aby uniknąć kłopotów finansowych. Nosił wtedy fałszywe wąsy.
Detektyw Charles Cody uzyskał adres Hadleya na 647 Ellis Street. Pod podanym adresem nie zastali Charlesa, za to mieszkała tam kobieta o imieniu Ollie Blasier. Ollie zauważyła, że ​​podpis CB Hawkinsa jest uderzająco podobny do podpisu jej znajomego, Hadleya. Dała policji zdjęcie mężczyzny, które podpisał. Pismo Hadleya okazało się identyczne z pismem CB Hawkinsa.

Krew

Warto wspomnieć, że osoby, które wybierają alias, często wybierają taki, który brzmi podobnie do ich nazwiska lub taki, który zawiera wspólne z nim litery. Blasier przypomniała sobie również, że w dniu jego zaginięcia, przeglądał jak zwykle poranną gazetę a szczególnie zainteresował go artykuł dotyczący zaginięcia Nory. Tego ranka wyglądał, zdaniem współlokatorki, na zdenerwowanego. Oprócz tego w praniu, znalazła jego odzież, która była poplamiona krwią. Kobieta rzekomo ją spaliła.

Detektywi dotarli do informacji, że Hadley jadł takie same steki jak Bennet i podobnie jak on, nigdy nie zjadał całych. Ollie dodała również: „Wieczorem 16 stycznia Hadley zadzwonił do mnie, że nie będzie go w domu. Podejrzewam, że to on popełnił to morderstwo”. 

Hadley i Start

Policjanci drążąc temat, dotarli do prawdziwej tożsamości Hadleya. Jego prawdziwe imię brzmiało Charlie Start i kilka lat wcześniej dopuścił się uprowadzenia 15-letniej dziewczyny.
Charles Hadley został formalnie oskarżony o przestępstwo, a za jego schwytanie zaoferowano nagrodę. Niestety mężczyzny nigdy go nie odnaleziono. Rzekomo istnieją dowody na to, że popełnił samobójstwo.

Następstwa

Morderstwo Nory Fuller uszło sprawcy na sucho i wydaje się, że nie ma szans aby to się miało kiedyś zmienić. Madge była jedyną bliską przyjaciółką Nory. Niewykluczone, że doskonale wiedziała, kto wynajął sąsiedni dom. Być może to ona dostarczyła Norze jabłko, wiedząc, co się z nią stanie. Może Madge również się bała. Pod tym kątem nigdy nie zbadano tej sprawy.
Co gorsza, wszystkie dowody i raporty dotyczące sprawy zostały zniszczone podczas pożaru w San Francisco w 1906 r. Istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, aby w tej sprawie pojawiły się jakiekolwiek nowe dowody, a co za tym idzie, sprawa Nory pozostanie nierozwiązana.

Autor: Kasia Magierska.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.