Let’s travel together.

Czaszka znaleziona dekady temu, należy do zaginionej nastolatki

0

W 1976 r. 19- letnia Wanda Ann Her mieszkała w internacie w Gresham w stanie Oregon. Po raz ostatni widziano ją 1 czerwca. Z uwagi na fakt, że była chroniczną uciekinierką, nie zgłoszono wówczas jej zaginięcia.

Czaszka w lesie

10 lat później, 2 sierpnia 1986 r. Dwójka leśniczych, pracujących dla federalnej agencji pod której zarządem znajdowało się 155 lasów państwowych, odbywało służbę w lasach otaczających szlak drogowy Still Creek. W pewnym momencie, mężczyźni dokonali niecodziennego odkrycia. Pod rozłożystym świerkiem leżała ludzka czaszka, kilka fragmentów kości i pojedynczy ząb.

Jedenaście dni później ustalono, że czaszka prawdopodobnie należała do młodej kobiety, bądź niskiego mężczyzny i mogła leżeć w lesie około 10 lat, co oznaczało śmierć osoby w 1976 r. Niestety w tamtych latach wszystkie próby identyfikacji nie powiodły się, a szczątki trafiły do kryminalnego archiwum.

Próby identyfikacji

Ponownej inwentaryzacji poddano je w 2005 r. A następnie w 2008 r. Kiedy zainteresował się nimi dr. Nici Vance– antropolog sądowy z policji stanowej Oregonu. Po dokonaniu analizy DNA czaszki, Nici określił, że należała ona do kobiety w wieku od kilkunastu do dwudziestu lat. W tym samym roku, wybitna specjalistka ds. Obrazowania kryminalistycznego, Joyce Nagy, wykonała glinianą rekonstrukcję twarzy Jane Doe. To pracochłonne zadanie utrudnił fakt, że czaszka była niekompletna, a mianowicie brakowało jej dolnej części.

Kolejnym etapem prowadzącym do identyfikacji, było wprowadzenie profilu DNA czaszki, do systemu CODIS i krajowego systemu osób zaginionych i niezidentyfikowanych. Mimo tego, sprawa nadal miała status: NIEROZWIĄZANA i pozostało tak do 2019 r. Kiedy władze dowiedziały się o zaginięciu Wandy.

Fenotypowanie i genealogia

W styczniu 2019 r. Otrzymano dotację na wykonanie kryminalistycznej genealogii genetycznej i fenotypowania DNA, na ponad 100 niezidentyfikowanych zestawach ludzkich szczątków, co wcześniej pomogło wyśledzić zabójcę z Golden State. Fenotypowanie DNA przewiduje fizyczny wygląd i pochodzenie nieznanej osoby na podstawie DNA, natomiast genealogia genetyczna może pomóc w identyfikacji nieznanej osoby poprzez odnalezienie jej krewnych, którzy akurat mogą znajdować się w publicznych bazach danych lub drzewach genealogicznych. Czaszka z lasu Still Creek była pierwszą z testowanych i pierwszą, która przyniosła odkrycie.

Tożsamość odkryta

Intensywna analiza genetyczna ujawniła, że czaszka należała do kobiety pochodzenia północnoeuropejskiego o jasnej karnacji, piwnych oczach, brązowych włosach i piegach. Te informacje w porównaniu z szeroko zakrojonymi badaniami genealogicznymi, pozwoliły śledczym zlokalizować siostry, urodzonej w 1957 r. Wandy Ann Herr.

Na podstawie wywiadu z jej siostrami udało się uzyskać niewiele informacji oraz jej akt urodzenia i zdjęcie, które pochodziło z okresu gdy Wanda miała 12 lat. Wiadomo jedynie, że nie wychowywała się razem ze swoimi siostrami i notorycznie uciekała. Obecnie śledczy poszukują wszystkich, którzy Wandę znali i mogliby opowiedzieć o jej życiu. To przyczyniłoby się do ustalenia tego jak zginęła.

Autor, Dorota Ortakci.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.