Let’s travel together.

Cody Legebokoff – 20-letni potwór z Autostrady Łez.

0

Cody Alan Legebokoff urodził się 21 stycznia 1990 roku w w Fort St. James, w północno-środkowej części Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie. Gmina ta znajduje się się na południowo-wschodnim brzegu jeziora Stuart, na północnym końcu autostrady 27, która w Vanderhoof przecina się z autostradą nr 16.

Cody

Przez przyjaciół i członków rodziny Cody opisywany był jako popularny w kręgach szkolnych i towarzyski młody człowiek, który świetnie sobie radził w hokeju na lodzie i nigdy nie wykazywał skłonności do przemocy.

Po ukończeniu Fort St. James Secondary School, Legebokoff krótko mieszkał w Lethbridge, w Albercie, a następnie przeprowadził się do Prince George. Tam dzielił mieszkanie z trzema bliskimi koleżankami i pracował w salonie Forda . W wolnym czasie Cody korzystał z kanadyjskiego portalu społecznościowego Nexopia*, używając pseudonimu „1CountryBoy”.

Polowanie

W dniu 27 listopada 2010 r. około godziny 21:45 oficer Royal Canadian Mounted Police (RCMP, pol. Kanadyjska Królewska Policja Konna) Aaron Kehler, zauważył, pickupa wjeżdżającego z rzadko uczęszczanej drogi leśnej na autostradę British Columbia Highway 27. Według sporządzonego przez Kehlera raportu, pick-up marki GMC z 2004 roku z dużą prędkością opuścił leśną drogę, a funkcjonariusz kierowany przeczuciem zdecydował się zatrzymać pojazd do rutynowej kontroli. Uważał, że to dziwne, a nawet podejrzane, że ktoś o tak późnej godzinie zapuszcza się w te rejony, szczególnie o tej porze roku. Kehler podejrzewał kierowcę o kłusownictwo i dał mu znak, żeby się zatrzymał. Zatrzymanym okazał się być 20-letni Cody Legebokoff.

Jeleń?

Do Kehlera dołączył wkrótce drugi oficer RCMP i wspólnie przeszukali pickupa należącego do młodego mężczyzny. W środku odkryli zakrwawione narzędzie wielofunkcyjne oraz klucz, a także plecak w kształcie małpki i portfel zawierający kartę do lekarza z nazwiskiem Loren Leslie. Kierowca zapytany o pochodzenie krwi na jego odzieży, odpowiedział, że kłusował i zabił jelenia. W pojeździe nie znaleziono jednak martwego zwierzęcia.
Funkcjonariusze aresztowali Cody’ego na mocy prawa dotyczącego zakazu kłusownictwa, Canada Wildlife Act oraz wezwali inspektora straży leśnej z umiejętnościami tropienia zwierząt. Strażnik prześledził na śniegu ślady opon pojazdu Legebokoffa, które doprowadziły go do ciała młodej dziewczyny.

Było ich więcej

Jak się później okaże, ofiarą była 15-letnia Loren Donna Leslie. Po aresztowaniu mężczyzny w związku ze śmiercią Leslie, przeprowadzono analizę DNA, dzięki której udało się go powiązać ze śmiercią 3 innych kobiet: Jill Stacey Stuchenko, Cynthii Frances Maas i Natashy Lynn Montgomery.
Jill Stacey Stuchenko, 35-letnia matka sześciorga dzieci, ostatni raz widziana 9 października 2009. Została znaleziona martwa cztery dni później w żwirowni na obrzeżach Prince George.
Natasha Lynn Montgomery, 23-letnia matka dwójki dzieci, ostatnio widziana 31 sierpnia lub rankiem 1 września 2010 r. Jej ciała nigdy nie znaleziono, ale później znaleziono jej DNA w mieszkaniu Legebokoffa.
Cynthia Frances Maas, lat 35, ostatnio widziana 10 września 2010 r. Jej ciało znaleziono w parku w Prince George miesiąc później. Cynthia zmarła z powodu tępego urazu głowy oraz głębokich ran. Kobieta miała dziurę w łopatce, złamaną szczękę i kość policzkową oraz obrażenia szyi, które wskazywały, że została tam nadepnięta.

Autostrada Łez

Stuchenko, Montgomery i Maas pracowały jako prostytutki, a Legebokoff był uzależniony od kokainy i spotykał się nimi aby zdobyć narkotyki. Wśród jego ofiar wyróżniała się jednak Loren, szczególnie ze względu na wiek.
Loren Donn Leslie, 15 lat, została zamordowana 27 listopada 2010 r. Leslie była znacznie młodsza od innych ofiar i poznała swojego przyszłego zabójcę na stronie internetowej Nexopia. Dziewczyna była częściowo niewidoma, jedno jej oko było całkowicie ślepe, a drugie było sprawne zaledwie w 50%. Loren znajduje się na liście ofiar morderstw znalezionych wzdłuż „Autostrady Łez”.

Proces

Proces Legebokoffa dotyczący czterech zarzutów morderstwa pierwszego stopnia miał pierwotnie rozpocząć się we wrześniu 2013 r., ale ostatecznie doszło do tego miesiąc później i trwała do czerwca 2014 r. Cody nie przyznał się do żadnego ze stawianych mu zarzutów.
Mężczyzna przyznał, że był „zamieszany” w trzy z czterech zgonów, ale twierdził, że nie był sprawcą żadnego z nich. Twierdził również, że faktycznymi mordercami byli handlarz narkotyków oraz dwóch jego wspólników, których nazywał „X, Y i Z” nie podając ich personaliów. Podczas całego procesu wysłuchano zeznań 93 świadków.

Wyrok

Legebokoff został uznany winnym popełnienia czterech morderstw pierwszego stopnia, a 16 września 2014 roku skazano go na dożywocie z możliwością zwolnienia warunkowego po 25 latach. Ponadto sędzia Sądu Najwyższego Kolumbii Brytyjskiej, Glen Parrett zadecydował o wpisie skazanego do krajowego rejestru przestępców seksualnych. „Nie ma w sobie nawet odrobiny empatii i wyrzutów sumienia” powiedział Parrett o zabójcy. „Nigdy więcej nie wolno mu pozwolić kroczyć między nami”.
W lutym 2015 roku Legebokoff złożył apelację od wyroku, a we wrześniu 2016 r. wszyscy trzej sędziowie Sądu Apelacyjnego BC poparli decyzję sądu pierwszej instancji. Cody Legebokoff został osadzony w Kent Institution, a w marcu 2019 roku został przeniesiony do Warkworth Institution, gdzie pozostaje do dzisiaj.

This slideshow requires JavaScript.

* „Nexopia to kanadyjski serwis społecznościowy stworzony w 2003 roku przez 18-letniego Timo Ewalds. Został zaprojektowany dla dzieci w wieku od 14 lat, a później dolna granica wieku została obniżona do 13. Użytkownicy mogą tam tworzyć i projektować profile, listy znajomych, blogi, galerie, artykuły i fora. Interakcja odbywa się za pośrednictwem wewnętrznego systemu wiadomości osobistych oraz publicznych komentarzy użytkowników na profilach, blogach lub za pośrednictwem wątków i postów na forach. W listopadzie 2012 roku Nexopia została przejęta przez cyfrową sieć reklamową Ideon Media.” Źródło: Wikipedia.

Autor: Kasia Magierska.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.