Let’s travel together.

Brutalne morderstwo 15-letniej Thelmy. Jej krzyk nawiedza miejsce zbrodni od 70 lat…

0
Thelma Taylor była amerykańską nastolatką, która zniknęła 5 sierpnia 1949 roku, w Portland w stanie Oregon. Martwe ciało dziewczyny odkryto tydzień później w miejscu wskazanym przez mordercę. Sprawa zabójstwa Thelmy Taylor stała się cause célèbre, a sprawca, Morris Leland, został stracony w 1953 r. Zabójstwo nastolatki miało miejsce pod mostem St. Johns, gdzie dzisiaj znajduje się Cathedral Park a wokół którego narosło mnóstwo legend a duch dziewczyny rzekomo prześladuje spacerujących tamtędy ludzi od przeszło 70 lat.

Thelma Anne Taylor urodziła się 12 grudnia 1933 r. w Portland, w stanie Oregon. W 1949 roku, 15-letnia Thelma uczęszczała do drugiej klasy Roosevelt High School w St. Johns. Opisywana była jako cicha i nieśmiała.

This slideshow requires JavaScript.

Sierpniowy ranek

W piątek, 5 sierpnia 1949 r., we wczesnych godzinach porannych, około 4:15,  Thelma opuściła swój rodzinny dom aby spotkać się ze swoją przyjaciółką, Janet Donaldson. Janet była rówieśniczką Thelmy i mieszkała podobnie jak jej przyjaciółka, w dzielnicy St. Johns, w północnej części Portland.

Dziewczęta miały dołączyć do grupy młodych ludzi i wspólnie oczekiwać na przyjazd ciężarówki, która zabierze ich do Hillsboro w stanie Oregon, na plantację fasoli. Młodzież miała możliwość aby zarobić kilka groszy przy zbiorach. Kilka godzin później, tego samego ranka, zaniepokojona Janet Donaldson zadzwoniła do rodziców Thelmy i spytała czy wszystko z nią w porządku, ponieważ ich córka nie pojawiła się w jej domu tak jak się umawiały. Rodzice powiadomili o tym fakcie władze i rozpoczęły się poszukiwania Thelmy.

Dziewczynę opisano jako „ważącą 98 funtów, ciemnowłosą nastolatkę o niebieskich oczach i piegach. Ostatni raz dziewczynę widziała jej matka, pani Clarence Taylor, kiedy wychodziła z domu aby udać się na zbiory. (Thelma i jej przyjaciółka, Janet) miały zabrać się na plantację ciężarówką(…) o godzinie 5:00.”

Morris

Morris Leland, 22-letni miejscowy robotnik pochodzący z Oregonu, miał na swoim koncie historię kryminalną. Mężczyzna siedział dwa razy w więzieniu stanowym w Oregonie: dziewięć miesięcy za spisek mający na celu popełnienie przestępstwa i 18 miesięcy za pozyskiwanie pieniędzy w nielegalny sposób. Został również zatrzymany za napad z bronią oraz usiłowanie gwałtu.

Impuls

Leland zeznał później, że „widział dziewczynę idącą w pobliżu jego domu o 4:15 w piątek.” Dziewczyna akurat była w drodze do swojej przyjaciółki. Mężczyzna zainteresował się nastolatką i zwabił Thelmę do swojego samochodu.

Leland poprosił ją, aby towarzyszyła mu na spacerze nad rzeką Willamette pod mostem St. Johns, w pobliżu Cathedral Park. Dziewczyna – zdaniem Lelanda – się zgodziła. Po przybyciu do tego zacisznego miejsca, mężczyzna napadł na Thelmę i próbował ją zgwałcić. Podczas napaści okazało się jednak, że dziewczyna jest dziewicą, co z jakiegoś powodu zniechęciło Lelanda do gwałtu. Nie uwolnił jednak nastolatki. Skrępował ją i oboje spędzili noc pod mostem St. Johns. W tamtych czasach, przestrzeń pod mostem była dzika i pełna gęstych zarośli. Była doskonałym miejscem aby się tam skryć.

Zabójstwo

Rankiem, 6 sierpnia, około godziny 8:00, Taylor zaczęła krzyczeć i wołać o pomoc. Nadzieja pojawiła się po tym, jak usłyszała głosy pracowników przepinających wagony na pobliskim dworcu kolejowym. Spanikowany Leland, podniósł leżący w pobliżu stalowy pręt, o długości dwóch stóp i szerokości trzech cali i uderzył Thelmę w ramię i głowę. Dziewczyna nie przestawała krzyczeć, więc dźgnął ją nożem w klatkę piersiową. Gdy dziewczyna wreszcie zamilkła, wrzucił stalowy pręt i nóż do rzeki. Następnie wytarł odciski palców z pudełka na lunch Thelmy i zebrał niedopałki papierosów. Jak później przyzna, wypalił ich trzy lub cztery paczki. Leland pochował ciało Thelmy w płytkim grobie, pod stertą drewna.

Aresztowanie i proces

W następny czwartek, 11 sierpnia 1949 roku, Leland został aresztowany za prowadzenie skradzionego samochodu. Po tym, jak został aresztowany i zabrany na komisariat, ku zaskoczeniu władz, przyznał się zamordowania Thelmy Taylor.

19 sierpnia 1949 roku, Leland został oskarżony o morderstwo pierwszego stopnia.  Podczas procesu Leland powoływał się na swoją niepoczytalność. Jego proces rozpoczął się 4 października 1949 r., a 11 listopada  został skazany za morderstwo i skazany na śmierć. Początkowo kara śmierci miała być wykonana 20 stycznia 1950 r. , ale data ta została przesunięta po tym, jak Leland złożył wniosek o nowy proces. 18 grudnia 1949 r. jego prośba została odrzucona. 9 stycznia 1953 r. Leland został stracony w komorze gazowej więzienia stanowego w Salem, w stanie Oregon.

This slideshow requires JavaScript.

Następstwa

Thelma Taylor została pochowana na cmentarzu Columbia, w dzielnicy Parkrose, w Portland.

Wokół wydarzeń z 6 sierpnia 1949, z czasem wzrosła miejscowa legenda. Legenda głosi, że w godzinach wieczornych, w okresie letnim, w miejscu zabójstwa Thelmy, pod mostem St. Johns, można słyszeć żałosne krzyki i wołanie o pomoc, które mrożą krew w żyłach. W związku z tymi incydentami, wzywano często policję jednak nigdy niczego nie znaleziono. Wnikając głębiej w tą historię, można natknąć się również na relacje medium, które przesiadując w miejscu zbrodni dziewczyny, rzekomo nawiązują z nią kontakt. W 2007 i 2008 roku, sprawę tę badała grupa „śledczych” zajmująca się zjawiskami paranormalnymi. Po zapoznaniu się z dostępnymi materiałami na temat tej sprawy, stwierdzili: „Niestety, to nawiedzenie jest tylko widmową legendą[…].”

 

 

Autor: Kasia Magierska
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.