Let’s travel together.

AMY, KTÓRA WYSZŁA POBIEGAĆ- PRZEKĄSKA DZIKIEGO ZWIERZĘCIA? OFIARA WŁASNEGO MĘŻA? CZY SERYJNEGO MORDERCY? CZĘŚĆ 2 Z 2

4

W 2004 roku Amy została prawnie uznana za osobę zmarłą, a jej mąż Steve poślubił kobietę imieniem Ellen Sissman, z którą ma dwoje dzieci. Chociaż przez wiele lat pozostawał osobą podejrzaną w sprawie zniknięcia żony, obecnie uważa się, że Amy padła ofiarą Dale’a Eaton’a.

 

Część 1

 

Lil Miss

Pierwsza wskazówka dotycząca możliwego udziału Dale’a w sprawie Amy pojawiła się na krótko po jej zniknięciu i pochodziła od jego brata. Wówczas śledczy zignorowali podejrzenia mężczyzny, ponieważ całe śledztwo skupiło się na mężu zaginionej kobiety. Tymczasem Dale- morderca 18- letniej dziewczyny i być może wielu innych młodych kobiet, nadal pozostawał na wolności.

Lisa była ukochanym dzieckiem Rona i Sheili Kimmell. Imię, które jej nadali było pragnieniem babci ze strony ojca, która później wołała na wnuczkę „Lil Miss” i właśnie tak nazywana jest jej sprawa. Lisa została opisana przez bliskich jako oddana, bardzo sumienna i pracowita. Jej największą pasją było kolekcjonowanie pluszowych misi. 18- latka marzyła, że w przyszłości otworzy komis z maskotkami. Miała dwie młodsze siostry i braciszka, który zmarł w wieku 3 lat na skutek tragicznego wypadku. Niestety śmierć Ricky’ego nie była jedyną tragedią, która dotknęła rodzinę.

Powrót do domu

Lisa urodziła się w Tennessee, ale dorastała w Billings w Montanie. Po ukończeniu szkoły średniej dostała pracę w restauracji niedaleko Denver, w której zresztą jej mama była kierowniczką. W ciągu tygodnia kobiety mieszkały w wynajętym mieszkaniu w Denver, a na weekendy wracały do domu w Billings gdzie czekała na nie rodzina. Ronald pracował na miejscu w Korpusie Piechoty Morskiej, więc przeprowadzka do Denver nie wchodziła w grę.

25 marca 1988 r. Lisa wybrała się w 893 kilometrową drogę do domu na Święta Wielkanocne. Podróżowała Hondą CR-X ze spersonalizowaną tablicą rejestracyjną z napisem „LIL MISS”. Po drodze do Billings miała zajechać do Wyoming, skąd miała zabrać swojego chłopaka. To właśnie on skontaktował się z rodziną Lisy kiedy nie przyjechała. Jeśli chodzi o jej mamę, wyruszyła dzień wcześniej, ponieważ była umówiona ze swoją przyjaciółką na jednodniowy wypad na narty.

Przetrzymywana i torturowana

8 dni później ciało Lisy zostało odnalezione przez mężczyznę, który łowił ryby na rzece North Platte w pobliżu Casper. Sekcja zwłok wykazała, że Lisa była torturowana przez co najmniej sześć dni. Sprawca ją związał, a potem się nad nią pastwił- gwałcił, bił, torturował i odmawiał jedzenia. Po tej gehennie zabrał ją na most, uderzył tępym narzędziem w głowę i sześć razy dźgnął nożem. Ciosy skierował w okolicę brzucha i klatki piersiowej. Kiedy zrzucał Lisę z mostu już nie żyła. Zabiło ją uderzenie w głowę.

Nie ona jedna?

Sprawiedliwości stało się zadość dopiero po 14 latach, kiedy śledczy wreszcie uzyskali dopasowanie materiału DNA, który zabezpieczono na ciele Lisy. 57- letni Dale Wayne Eaton, w momencie oskarżenia o porwanie, przetrzymywanie, gwałt i morderstwo Lisy, siedział w więzieniu federalnym w Kolorado, gdzie trafił za próbę uprowadzenia rodziny. Przestępstwa dopuścił się rok po zniknięciu Amy Bechtel. Ogólnie rzecz biorąc w latach 1983-1996 w okolicy dochodziło do serii morderstw młodych kobiet. Stały się one znane jako „morderstwa w Great Basin”. Obecnie uważa się, że seryjnym mordercą z Great Basin był właśnie Dale Eaton.

Próba uprowadzenia

Shannon Breeden, jej mąż Scott i ich 5-miesięczny synek, podróżowali w rejonie oddalonym o mniej niż trzy godziny jazdy od Lander, gdy ich furgonetka zepsuła się podczas zjazdu na autostradzie. W momencie, w którym małżeństwo zaglądało pod maskę, zatrzymał się przy nich zielony van. Jego właściciel Dale Wayne Eaton, zaproponował pomoc, po czym porwał całą rodzinę i pod groźbą użycia broni wywiózł ich na pustynię. Na miejscu doszło do walki, Dale został ugodzony własnym nożem, a rodzinie udało się uciec. 

Podejrzany o porwanie Amy

Po tym jak mężczyzna został powiązany z morderstwem Lisy, przeszukano teren jego posiadłości na której to znaleziono zakopaną Hondę z nienaruszoną rejestracją LIL Miss. W 2004 r. Dale Eaton został skazany na karę śmierci, a jego współwięzień zeznał później:

„Opowiedział mi o tym morderstwie. Spotkał tą dziewczynę w toalecie na stacji benzynowej i zapytał czy mogłaby go podwieźć. W samochodzie zaczął ją podrywać, ale nastolatka odrzuciła zaloty, zatrzymała się i kazała mu opuścić pojazd. Wtedy ją zaatakował (…)”.

Dale Eaton został skazany na karę śmierci i od tamtej pory zaprzestał współpracy ze śledczymi. Prawdopodobnie doszedł do wniosku, że nie warto się bardziej pogrążać bo liczył, że wyrok zostanie zmieniony na karę dożywocia. Nigdy nie przyznał się więc do udziału w wielu sprawach, z którymi go łączono, w tym zaginięciu Amy. W czasie kiedy kobieta zniknęła Dale obozował w rejonie Burnt Gulch, gdzie polował na łosie i łowił pstrągi. To właśnie przez jego łowiecki teren przebiegała jej 10- kilometrowa trasa. Jak napisałam na samym początku artykułu, brat mężczyzny od razu zgłosił swoje wątpliwości i podejrzenia władzom, jednak tamci skupiali się obecnie na mężu zaginionej.

W 2010 roku detektyw przydzielony do sprawy Amy, udał się do więzienia w Kolorado by ponownie spróbować przeprowadzić wywiad z Dale’em jednak ten odmówił rozmowy.

Autor, Dorota Ortakci.

This slideshow requires JavaScript.

 

4 Komentarze
 1. KINKY TAIL mówi

  Super strona i wspaniała praca wykonywana profesjonalnie przez Ciebie … cały czas czytam Twoje artykuły i Jestem pod wrażeniem Twojego talentu i pamięci dla tych wszystkich ofiar tych potworów … Duży plus dla Ciebie i Twojego zespołu … Czekam na kolejne sprawy … Pozdrawiam Hej 🙂

  1. Dorota Biel mówi

   Dziękuję za miłe słowa. Obecnie mała przerwa. Ruszamy 1 maja. Pozdrawiam

 2. klaudd mówi

  dołączam się, znalazłam bloga jakieś pół roku temu i od tamtej pory przepadłam 😀

 3. KINKY TAIL mówi

  To tak samo jak Ja 🙂 …

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.