Let’s travel together.

15- latek niezidentyfikowany od 50 lat odzyskał tożsamość. Szukało go jego własne dziecko, o którym nie wiedział

0

Winston Arthur Maxey III miał 15 lat, kiedy wiosną 1971 r. Opuścił swój dom w Boise (Idaho) z planem podróżowania autostopem wzdłuż wybrzeża Oregonu. Chłopak miał nadzieję na znalezienie pracy i lepsze życie. Według jego siostry, miejscem docelowym Winstona było Coos Bay. Od tamtej pory rodzina nie miała z nim kontaktu. Nie wiedzieli nawet czy dotarł na wybrzeże.

Kilka miesięcy po tym jak Winston wyjechał, w pobliżu bagien w Coos Bay znaleziono ciało młodego mężczyzny. Ówczesna policja bardzo intensywnie pracowała nad rozwiązaniem sprawy i śledzono wszystkie możliwe tropy. Przeszukiwano pobliskie tereny, proszono o pomoc społeczeństwo, próbowano stworzyć oś czasu w okolicy i lokalnych wydarzeń, które mogły mieć w tamtym czasie miejsce, jednak wszystko na nic.

Technologia była w tamtych latach niestety mocno ograniczona, a stan ciała nie pozwalał na wyodrębnienie jakichkolwiek cech fizycznych, które mogłyby pomóc w identyfikacji. Nie udało się nawet ustalić w jaki sposób ten młody człowiek zginął. Zmarłego pochowano więc na miejscowym cmentarzu i wymieniono jako niezidentyfikowanego nieletniego mężczyznę. Pomimo tego sprawa pozostawała wciąż otwarta, tak jak kilka innych spraw w biurze szeryfa, których akta są okresowo przeglądane gdy czas, dowody lub technologia mogą pozwolić na przełom.

W 2017 r. Dotacje z Biura Lekarzy Medycznych Stanu Oregon, pozwoliły na ekshumacje szczątków i pobranie próbki DNA, która została wyodrębniona z kości udowej. Próbka została następnie zarejestrowana w bazie danych National Missing and Unidentified Persons System i przeanalizowana przez Parabon Nanolabs.

W tym samym czasie pewna kobieta prowadziła poszukiwania swojego biologicznego ojca. Jako małe dziecko została adoptowana, a kiedy skończyła 18 lat zdecydowała się wynająć prywatnego detektywa, który odnalazł jej matkę. To właśnie od niej dostała personalia swojego taty: Winston Maxey, który opuszczając Idaho, nawet nie wiedział, że spłodził dziecko.

W 2016 r. Kobieta założyła na Facebooku stronę o nazwie GDZIE NA ŚWIECIE JEST WINSTON MAXEY, mając nadzieje, że ktoś pomoże jej go odnaleźć. Złożyła także raport o zaginięciu i współpracowała z lokalnymi władzami.

Przełom nastąpił dopiero w maju 2021 r. Kiedy na podstawie próbki udało się opracować profil DNA niezidentyfikowanego. Zawierał on jego pochodzenie, kolor oczu, skóry i strukturę twarzy.

Dwa miesiące później Parabon Nanolabs przedstawił kolejny raport zgodnie z którym udało się znaleźć rodzinę bezimiennego chłopca, jednak wciąż nie znano jego nazwiska. Dzięki uporowi śledczych udało się porozmawiać z każdym z odnalezionych krewnych i w ten sposób dotarto do rodzonej siostry Winstona. Dostarczona przez kobietę próbka śliny, ostatecznie zamknęła sprawę, a chłopcu z bagien Coos Bay zwrócono tożsamość.

Córka Winstona również poznała prawdę. Kobieta utrzymuje regularny kontakt z krewnymi swojego ojca. Obecnie trwają prace nad zwróceniem szczątków do Idaho.

Autor, Dorota Ortakci.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.