Let’s travel together.

Tajemnica, która może nie mieć wyjaśnienia

0

Amelia Earhart była pilotką, która zaginęła w 1937 roku podczas podróży na wyspę Howland (rodzaj koralowej wyspy na Oceanie Spokojnym). Jej niewyjaśnione zniknięcie poruszyło wyobraźnię ludzi, którzy często rozmawiają na różnych forach internetowych i portalach społecznościowych wymieniając się nawzajem teoriami. 

Amelia zaczęła planować swoją podróż dookoła świata w 1935 roku, kiedy zebrała fundusze i stworzyła niestandardową konstrukcję modelu Lockheed, Model 10 Electra. Najwyraźniej był to pierwszy na świecie metalowy samolot. Miał dwukomorowy silnik i duży zbiornik paliwa, które miało wystarczyć na lot dookoła świata. Amelia wyruszyła w swoją podróż z nawigatorem Fred’em. Pierwsza próba zakończyła się fiaskiem. Samolot uległ poważnej awarii. Mimo tego Amelia się nie poddała, naprawiła samolot, a dwa miesiące później wyruszyła w podróż swojego życia. Para udała się z Kalifornii na Hawaje i zgodnie z planem lotu mieli lądować na Howland Island 2 lipca. Nie znaleziono, żadnych dowodów, że kiedykolwiek tak się stało. Samolot wraz z dwuosobową załogą zaginął. Niektórzy twierdzili, że Amelia straciła kontrolę nad maszyną, która wpadł do morza. Inni wierzyli, że wylądowali na innej wyspie, ale nigdy nie zostali zlokalizowani i zmarli jako rozbitkowie. Jeszcze inni wierzą, że Amelia i jej kompan zostali porwani i straceni przez Japończyków, a wszystko za sprawą odnalezionego, kilka lat temu zdjęcia. Fotografia została znaleziona w archiwum krajowym i przedstawia grupę ludzi stojących na przystani atolu wysp Marshalla. Według doniesień na zdjęciu widać stojącego Freda, oraz Amelię siedzącą plecami do fotografa. Teoria głosi, że Amelia i Fred zostali uratowani po awarii samolotu, który jest cumowany przez japoński statek. Następnie mogli zostać umieszczeni w jenieckim obozie, gdzie zostali straceni.

W 1940 roku na bezludnym, pacyficznym atolu, Nikumaroro  znaleziono szczątki. Badania prowadzone w ówczesnym czasie, przez brytyjskiego lekarza, dowiodły, że należały one do niskiego, krępego mężczyzny. Nowe analizy, dokonane w oparciu o zdobycze współczesnej wiedzy, wskazują, że popełniono błąd. Kości niemal identycznie pasują do zaginionej pilotki. Może to wskazywać na rozwiązanie tajemnicy jej zaginięcia i oznaczać, że przeżyła ona katastrofę, a później zmarła jako rozbitek. Teoria ta powstała na podstawie raportów brytyjskiego lekarza. Same szczątki zaginęły w wojennej zawierusze. Twierdzenie było jednak powszechnie krytykowane, ponieważ ostatnie dowody dotyczące losów Amelii, czyli zapis komunikacji radiowej, wskazywały na obecność pilotki, w pobliży wyspy Howland. Nikumaroro, znajduje się 640 km dalej. Powątpiewano, by na końcówce paliwa, mogłaby ona przebyć taki dystans. Sprawa Amelii Earhart, pozostaje najpewniej kwestią dyskusyjną. Nadal istnieją bowiem wątpliwości i pytania na które trudno odpowiedzieć.

 

 

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.